Yatırımcıya kazandıracak tavsiye! 2024’te borsada bu hisseler öne çıkacak

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yatay seyirle 7 bin 733 puandan başladı. Haber7’ye değerlendirmelerde bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Turgut, borsada destek-direnç seviyelerini paylaştı. Borsa yatırımcısını kayıplar yaşamaması için uyaran Turgut, 2024’te öne çıkacak hisse senetlerini ve sektörleri de açıkladı. 

BORSA YATIRIMCISINA ÖNEMLİ TAVSİYE: 2024’TE ONLAR KAZANDIRACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yarın ABD’li yatırımcılarla yapacağı görüşmeye dikkat çeken Turgut, yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesi açısından bu görüşmelerin önemli olduğunu vurguladı. 2024’te yabancı sayısında bir ivmelenme olacağına işaret eden Turgut, özellikle seçim sonrası yabancı yatırımcının bir teveccüh göstereceğini belirtti. 7 bin 700 puan seviyesinin borsada kritik bir nokta olduğunu ifade eden Turgut, “7 bin 700 puanın altına gerilemeler olursa borsada aşağı yönlü bir miktar daha gevşeme olabilir” dedi. Yatırımcıların kısa vadede beklemeleri gerektiğini, 7 bin puanın altında bir gerileme olması takdirde alım yapılabileceğini belirten Turgut, yatırımcıların kayıplar yaşamaması için de tavsiyelerde bulundu. “Sentetik ürünlerden ve kredili işlemlerden uzak durulmalı. Yatırım kuruluşlarının tavsiye ettiği hisse senetlerine yatırım yapılmalı” diye konuştu. 2024’te borsada öne çıkacak sektörleri de paylaşan Turgut, özellikle turizm ve ihracat bazlı çalışan şirketlerin değer kazanacağını, aynı zamanda gıda-perakende sektörünün de değer kazanmaya devam edeceğinin altını çizdi. Turgut, sanayi sektörünün ise bu dönemde kayıplar yaşayabileceğini belirtti.

MOODY’S TÜRKİYE’NİN NOTUNU DEĞİŞTİRİR Mİ?

Piyasaların bu haftaki odak noktalarından biri Moody’s’in Türkiye’nin not kararı ile ilgili yapacağı değerlendirme. Türkiye’nin not görünümünde pozitif anlamda bir değişikliğe gidilmesinin beklendiğini belirten Turgut, not artışı için ise kredi derecelendirme kuruluşlarının Orta Vadeli Program’ın sonuçlarını görmek isteyeceğini ifade etti. Haziran ayı sonrası enflasyonun kalıcı olarak düşmeye başlayacağını ifade eden Turgut, kredi derecelendirme kuruluşlarının da 2024’ün ikinci yarısı itibariyle not artışlarına gidebileceğine işaret etti.

10 YIL SONRA BİR İLK OLACAK

Moody’s, S&P ve Fitch uzmanlarıyla görüşüp, kredi derecelendirme notlarıyla ilgili 2024 tahminlerini yayınlarken; 2024’te Türkiye’nin kredi notunun son 10 yılda ilk kez artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx