Vücuttaki suyu toprak gibi çekiyor! Her lokması ziyan, tüketmemekte fayda var

Mineral dengesinin bozulmasına sebep olan dehidrasyon yani diğer anlamıyla susuzluk kas, kramplarına, baş ağrılarına ve yorgunluğa davetiye çıkarabilir. Bütün bunlara zemin hazırlayan besinlerden uzak durmakta ise fayda var.

BAHARATLI YİYECEKLER

Patlamış mısır, cips ve krakerler çok lezzetli olsa da sodyum açısından yüksek gıdalar. Çok fazla tuz tüketmek, susuzluğun artmasına ve su tutulmasına yol açarak idrara çıkma yoluyla daha fazla su kaybetmenize neden olabilir.

Canınız atıştırmalık çekiyorsa bunun yerine sebze ve meyve tüketmek sizin için daha iyi olabilir. Vücudunuzdaki su kaynağını yenilemekle kalmaz aynı zamanda diğer sağlık sorunlarıyla mücadele etmenize de yardımcı olur.

KAFEİN

Sabah kahve içmeden ayılamayanlara kötü haber. Kafeinli içecekler idrar artmasına ve sıvı kaybına yol açarak vücudu dehidrasyona sokar. Uzmanlar bir seferde alınan yüksek dozda kafeinin vücudun ürettiği idrar miktarını artırabileceğini söylüyor.

Ancak bu kahveyi ve çayı hiç tüketmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bol su tüketmeyi unutmayın ve sabah kahve içmeden önce bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

ŞEKERLİ İÇECEKLER

Vücudumuz şekeri işleyebilmek için çok fazla suya ihtiyaç duyar. Bu durum da tükettiğiniz her tatlının vücudunuzdan su tükettiği anlamına gelir.

Bu sebeple susuzluğunuzu gidermek için tercih ettiğiniz şekerli bir içecek sizi daha fazla susamanıza neden olur.

YAĞLI YİYECEKLER

Yağlı yiyecekler de şekerli içecekler gibi işlenebilmesi için fazla suya ihtiyaç duyarlar. Bu da vücudunuzun daha çok su istemesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx