UEFA’dan İstanbul’a gelen yabancı taraftarlara ‘taksi kullanmayın’ uyarısı

UEFA, Şampiyonlar Ligi finalini izlemek için İstanbul’a gelen İtalyan ve İngiliz taraftarlara taksi uyarısı yaptı. Yaklaşık 75 bin taraftarın Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki maçı izlemesi beklenen dev final için UEFA’nın resmi internet sitesinde “toplu ulaşımı kullanın” tavsiyesinde bulunuldu.

Taraftarların taksi kullanmaması önerilen açıklamada “Taksi uygun bir seçenek gibi görünse de İstanbul trafiğini tahmin etmek oldukça zordur ve yolculuk beklediğinizden uzun sürebilir. Maç günü stadyum çevresinde kapanacak yolları da düşününce, taksi kullanmanı önermeyiz” denildi.

UEFA’nın görselinde “En hızlı ve en güvenli yolculuk için ücretsiz servis otobüslerinden ve toplu taşıma araçlarından yararlanın” ifadesine yer verildi.

Açıklamada İstanbul’daki taksi ücretleri konusunda şöyle denildi: “Diğer günlerde İstanbul’da taksiler çok yaygındır ve taksimetre ile çalışır. Standart sarı taksiler dışında turkuaz (genelde %15 daha pahalı) ve siyah (genelde iki katı pahalı) taksiler de daha rahat alternatifler sunar. Çoğu araç için nakit parayla ödeme yapılır. Taksimetre açılış ücreti yaklaşık 0.51 avro, kilometre başına fiyat ise 0.32 avrodur. Ancak havaalanından taksi tutarsan daha pahalı olacaktır.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir