Türkiye’nin son Suriye Büyükelçisi Ömer Önhon: Dışişleri Bakanlığı’nda Hakan Fidan’la yeni bir dönem

Türkiye’nin son Suriye Büyükelçisi Ömer Önhon, Türkiye’nin en iyi yetişmiş bürokrat kadrolarının Dışişleri Bakanlığı’nda bulunduğunu belirterek, “Hakan Fidan son 22 yıldır devletin birçok kilit kademesinde üst düzey görev yapan, devleti çok iyi tanıyan, Cumhurbaşkanına doğrudan erişimi olan, güvenini haiz bir isim. Bugün ülkenin dış ilişkiler ve güvenlik politikalarından sorumlu olan üçlü (Dışişleri, Genelkurmay, MİT) uzun yıllardır birlikte çalışan bir kadro. Bu da tabi çok önemli bir avantaj” diye yazdı.

Türkiye’nin dış dünyaya açılan penceresi ve vitrini olan Dışişleri Bakanlığı binasının eski ve her yönüyle tehlike arz ettiğini kaydeden Önhon, “Hakan Fidan’ın döneminde, Türkiye’nin en önemli ve güzide kurumlarından biri olan MİT’in devlet yapısı içindeki yeri daha da pekiştirildi. Teşkilatın operasyonel, teknik, vb kabiliyetleri geliştirildi. Personelin özlük hakları iyileştirildi. Yeni yerleşke inşa edildi.
Bu gibi adımların, baskılanıp sindirilen, marjinalize edilen, önemsizleştirilen, özgüveni zarar gören Dışişleri Bakanlığında da atılması herkese ama en çok ülkeye kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx