Şap hastalığı yayılıyor… Tek şehirde bin 500 hayvan öldü

Yurt dışı kaynaklı SAT-2 serotip şap hastalığıyla Erzurum, Erzincan, Elazığ, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Manisa, Denizli, Aydın, Karabük, Sakarya, Zonguldak, Çankırı, Konya, Uşak, Kastamonu, Yozgat, Artvin, Sivas ve Urfa başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında mücadele ediliyor. Son olarak Çorum’un Sungurlu ilçesinde görülen şap hastalığı nedeniyle 15 köy ve merkez mahalleleri karantinaya alındı.

BirGün’den Havva Gümüşkaya’nın haberine göre, Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, hastalığı nedeniyle ölen hayvanlar için tazminat ödenmesini istedi. Sural, “Geçmiş yılllarda çiçek hastalığı ve brusella hastalığında ödendiği gibi şap hastalığında da tazminat ödenmesini istiyoruz” dedi.

BİN 500 HAYVAN ÖLDÜ

Ardahan genelinde bin 500 dolayında hayvanın hastalıktan öldüğünü kaydeden Sural, “Üreticinin kaybı çok büyük. Hayvan başı 50 bin liradan düşünüldüğünde maliyeti çok oldu. Üretici bu hastalıktan dolayı perişan oldu. Çiftçilerimizin kayıpları bakanlık tarafından karşılanmalı” diye konuştu.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, hastalık kontrol altına alınamazsa kırmızı ette sıkıntı oluşabileceğine de dikkati çekti. Şapın hızlı yayılan bir hastalık olduğunu belirten Yücesan, şunları söyledi:

“Tarım Bakanlığı hemen karantinaya alıyor bu süre 20 gün kadar devam ediyor. Şu an yaz aylarında olduğumuz için et hareketi çok yok. O nedenle piyasada çok etkisini görmedik. Karantinaya alınan yerlerde kesime gönderilen hayvanların çıkışlarına ilişkin bir engel de yok. Bu nedenle sanayiciler olarak kırmızı etin temini ve tedarikiyle ilgili sıkıntı yaşamadık. Eğer kontrol altına alınmazsa hastalık bildirimlerinde sorunlar yaşanırsa önümüzdeki dönemde et talebindeki artışla beraber, sıkıntı yaşanabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx