Rolls-Royce, UltraFan teknoloji demonstratörünün maksimum güç kapasitesine başarıyla ulaştığını duyurdu

Rolls-Royce, UltraFan teknoloji demonstratörünün maksimum güç kapasitesine başarıyla ulaştığını duyurdu


Rolls-Royce (LSE: RR., ADR: RYCEY), bugün UltraFan® teknoloji demonstratörünün Birleşik Krallık’ın Derby kentinde bulunan tesisinde maksimum güçte başarıyla çalıştırdığını duyurdu. Testin ilk aşamasında %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanıldı.

Bu gelişme, bu yılın başlarında ilk kez başarıyla test edilen UltraFan demonstratörü için önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. UltraFan ekibi ilk testin yapıldığı tarihten bu yana, titizlikle yürütülen test sürecinin bir parçası olarak gücü kademeli olarak artırdı ve demonstratör motor her seferinde beklentiler doğrultusunda bir performans sergiledi. Testten elde edilen sonuçlar, ekiplerin analiz etmesi ve üzerinde çalışmaya devam etmeleri icin değerli öğrenimler ve veriler sağlayacak.

 

Bu başarı, UltraFan programının bir parçası olarak geliştirilen teknoloji paketine olan güveni de artırdı. UltraFan, halihazırda hizmette olan dünyanın en verimli ”geniş gövde uçak motoru” olan Trent XWB’ye kıyasla %10’luk bir verimlilik artışı sağlıyor. Bu nedenle bu kabiliyetin teyit edilmesi, mevcut ve gelecekteki uçak motorlarının verimliliğini artırma yolunda büyük bir adımı temsil ediyor. Bu da ilk Trent motorunun hizmete girmesinden bu yana toplamda %25’lik bir verimlilik artışı gerçekleştirdiği anlamına geliyor.

 

UltraFan’ın ~25.000-110.000 lb itiş gücü aralığında ölçeklendirilebilir olmasını sağlayan teknolojisi, 2030 ve sonrasında beklenen yeni dar ve geniş gövdeli uçaklara güç sağlama potansiyeli de sunuyor.

 

UltraFan geliştirme programı kapsamında ortaya çıkarılanlan ve geliştirilen pek çok yeni teknoliji; Rolls-Royce’un mevcut Trent motorlarına aktarılabilme potansiyeli taşıdıklarından,  müşteri havayollarına daha yüksek seviyede kullanılabilirlik, güvenilirlik ve verimlilik elde etme imkanlarını beraberinde getiriyor.

 

Rolls-Royce CEO’su Tufan Erginbilgiç, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

 

“UltraFan demonstratörümüzün tam güç seviyesinde başarılı olarak çalıştırılması, Rolls-Royce’un inovasyon ve teknolojinin en ileri noktasında yer aldığının bir göstergesidir. Bu harika gelişme, yeni nesil süper verimli uçakları geliştiren müşterilerimizin planlarını hayata geçirmede bizi güçlü bir konuma getiriyor.”

 

Rolls-Royce’un Mühendislik, Teknoloji ve Emniyet Grup Direktörü Simon Burr ise şunları dile getirdi:

“2050’ye kadar Net Sıfır uçuşa ulaşmak yolunda, %100 SAF ile çalışan UltraFan gibi yüksek verimli, en yeni nesil gaz türbinlerinin bir kombinasyonunun, toplam çözümün yaklaşık %80’ine katkıda bulunacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle bugünkü duyuru Rolls-Royce ve sektörün geneli için çok önemli.” 

UltraFan demonstratörü, Birleşik Krallık’ın Derby şehrinde bulunan, dünyanın en büyük ve en akıllı kapalı hava motoru test tesisi olan Testbed 80’de tam güçle çalıştırıldı. 

 

Demonstratörün test edilmesi, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından Havacılık ve Uzay Teknoloji Enstitüsü (ATI), Innovate UK; AB’nin Temiz Gökyüzü programlarının yanı sıra LuFo ve Almanya’daki Brandenburg Eyaleti aracılığıyla desteklenen uzun yıllara dayanan bir çalışmanın sonucu.

 

UltraFan’ın yapım aşaması on yıl sürdü ve konsept 2014 yılında kamuoyuna açıklandı. Daha önce hiçbir sektör oyuncusunun bu boyutta üretmediği dişli bir tasarım barındıran UltraFan, şu anda hizmette olan yaklaşık 4.200 Rolls-Royce Civil geniş gövde uçak motorundan temelde farklı bir mimari tasarıma sahip.

 

Bu ölçekte üretim yapmak, Rolls-Royce’a müşterilerinin ihtiyaçlarına göre ölçek küçültme esnekliği sağlıyor. Ayrıca Rolls-Royce’u geleceğin uçaklarına güç sağlamak için iki şaftlı, üç şaftlı, doğrudan tahrikli ve dişli tahrik çözümlerinden oluşan bir portföy sunabilme konusunda eşsiz bir konuma getiriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx