Kimsenin bilmediği etki! Sağlıklı, lezzetli diye fazla tüketilirse ya öldürüyor ya delirtiyor

1- Soya sosu

Soya sosu çoğu kişinin yemeklerinde kullanmaktan hoşlandığı bir üründür. 2013 yılında ABD’de yapılan bir çalışmada genç bir adamın 1 şişe soya sosunu içebileceğini iddia edip içen adamın durumu ele alındı. 1 şişe soya sosunu içtikten sonra nöbet geçirip bilincini kaybeden genç adama şiddetli dehidrasyon ve aşırı miktarda sodyum teşhisi konuldu. Soya sosunun yeterli miktarda kullanımında hiçbir zarar yokken aşırı tüketiminin felce kadar götürebilir.

2- Çay

2014 yılında 56 yaşında bir adam, çok fazla çay içmenin yol açtığı böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Günde yaklaşık 16 bardak içtiği ortaya çıktı ve bu da bu korkunç sonuçlara yol açtı. Böbrekleri, siyah çayda bulunan bir kimyasal olan oksalattan zarar gördü. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için günde 6 fincandan fazla siyah çay içmemek gerekiyor.

3- Hindistan cevizi

Biraz Hindistan cevizi yemenin hiç kimseye zararı yoktur. Ancak 2 yemek kaşığından fazla Hindistan cevizi yerseniz halüsinasyonlar görmeniz an meselesi diyebiliriz.

4- Diş macunu

90’lı yılların başında tümdiş macunu tüplerinde şöyle yazıyordu: “Yutmayın, bezelye büyüklüğünden fazlasını kullanmayın.” Bunun sebebi diş macunlarının içinde bulunan florür maddesidir. Diş macunu yutulması halinde midede rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden diş fırçanıza fazla miktarda diş macunu almaktan kaçının.

5- Ton balığı

Pek çok kişi çok fazla ton balığı yemenin tehlikeli olabileceğini biliyor. Ancak bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. Bazı ton balığı türleri diğerlerinden daha fazla cıva içerir. Bu yüzden ayda 1 yada 2 kez belli aralıklarda ton balığı tüketilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx