İsrail, Refah ve Deyr El Belah’a saldırdı: 18 kişi hayatını kaybetti

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 120’nci gününde devam ediyor. Gazze’deki sağlık yetkilileri, İsrail güçlerinin henüz kara harekatı düzenlemediği ve zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı son iki kent olan Mısır sınırındaki Refah ile Deyr El Belah’a hava saldırıları düzenlediğini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail’in hava saldırısında Refah’ta bir evi hedef alması sonucu aralarında çocuk ve kadınların da olduğu en az 14 kişi yaşamını yitirdi. İsrail’in saldırılarının ilk döneminde ‘güvenli’ olduğunu savunduğu ancak daha sonra ‘savaş alanı’ ilan ettiği Han Yunus’taki saldırılardan kaçan binlerce Gazzeli son dönemde Mısır sınırındaki Refah’a göç etmek zorunda kalmıştı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise saldırıların Refah kentine doğru genişleyebileceği sinyalini vermişti.

İSRAİL, DEYR EL BELAH’TA EVİ VURDU: 4 ÖLÜ

Gazze Şeridi’nin iç bölgelerinde yer alan Deyr El Belah’taki sağlık yetkilileri de İsrail’in 3 Şubat Cumartesi günü bir eve yönelik saldırısında dört kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ise bölgedeki duruma ilişkin açıklamasında, İsrail’in Han Yunus’taki iki büyük hastane çevresindeki şiddetli bombardımanını sürdürdüğünü, bu saldırıların sağlık sistemine zarar verdiğini ve sağlık çalışanlarının, hastaların ve hastanelere sığınmış zorla yerinden edilen kişilerin hayatını tehlikeye attığını söyledi.

7 EKİM’DEN BU YANA 27 BİN 238 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, bugün yaptığı yazılı açıklamada da İsrail’in Gazze Şeridi’nde 120 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi. İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 107 Filistinliyi daha öldürdüğü, 165 Filistinliyi yaraladığı belirtildi. Gazze’de 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 27 bin 238’e, yaralı sayısının 66 bin 452’ye yükseldiği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx