Geceye damga vuran pozisyona eski hakemler ne dedi?

Süper Lig’in 24. haftasında oynanan Beşiktaş-Trabzonspor derbisinde yaşanan bir pozisyon karşılaşmaya damga vurdu. Trabzonspor penaltı beklerken mücadelenin hakemi Arda Kardeşler devam kararı verdi.

TRABZONSPOR PENALTI BEKLEDİ

Karşılaşmanın 42. dakikasında Beşiktaş ceza sahası içinde Svensson, Bardhi’yi formasından çekip yere düşürdü. Trabzonsporlu futbolcular pozisyonun penaltı olduğu yönünde yoğun itirazlarda bulundu. Hakem Arda Kardeşler VAR’ı dinledikten sonra karşılaşmayı kaldığı yerden devam ettirdi. Pozisyonun ardından gelişen atakta Beşiktaş, Semih Kılıçsoy’un ayağından bulduğu golle 1-0 öne geçti.

ESKİ HAKEMLER NE DEDİ?

Deniz Çoban: “Açık bir penaltı”

Deniz Çoban: “Maçın hakemi Arda Kardeşler, bu pozisyon için olabilecek en kötü yerde kalmı. Varsa formadan çekme varsa diz var. Arda baktığı yerden sadece Trabzonsporlu oyuncuyu görüyor. Daha iyi yerde olmak için de kendini zorlamamış. Açıkça formadan çekme var. Tek başına çekme olsa denge bozmuyor diyebilirim. Formadan çekti, bu sırada dizi kalçasına vuruyor, bir oyuncu topu göğsüne göre ayarlamaya çalışırken dengesi bozuluyor. Bu hareketin bütünü tartışmasız ve açık bir penaltı. Türkiye liglerinde Alper Çetin’in ne kadar bir tecrübesi var ki Beşiktaş – Trabzonspor maçına uygun görülmüş. Onun yanındaki Erkan Engin’in ne kadar bir tecrübesi var ki AVAR olarak konmuş. Derse ki MHK, verecek hakem bulamadım tecrübeli diyorsa cezaya giren hakem yok. Zaten ödül ceza yok ki. Arda Kardeşler, geçen hafta kural hatası yaptı zaten, bu maçta. Zaten MHK ödül ceza uygulamıyor. İstediği her hakemi VAR olarak atayabilirdi. VAR müdahalesi gerekiyordu. Penaltı ve Svensson’a sarı kart.”


Bahattin Duran:  “Arda Kardeşler, hiçbir şey görmüyor bu pozisyonda, çok yanlış yerde”

Bahattin Duran: “Diz darbesi var. Devrilmeye başladı. Formadan da çekse döndürüp atacak. Bu pozisyon net penaltı. Diz darbesi olmasaydı, sadece formayı yukarı çekmesinden dolayı ben çok anlayışlıyım ya anlayabilirdim. Forma elinde, dizi koyup indiriyor. Elde artık kanıt var. Arda Kardeşler, hiçbir şey görmüyor bu pozisyonda, çok yanlış yerde. Diz darbesi tek ayağı havada olan Bardhi’ye yapılmış, formadan çekme var. VAR müdahalesi olur. Hakem izlemeye davet edilir. Bunu gören Arda Kardeşler, 1 kere izleyince penaltı verirdi.”


Bülent Yıldırım: “VAR’daki arkadaşlar dikkatli olacak”

Bülent Yıldırım: “Svensson’un arkası dönük, topu göğsüyle indirmek isteyen rakibine karşı dizini çıkarması dikkatli bir hamle mi, doğal bir mücadele mi. Forma zaten sünüyor. Diz darbesi olmasa savrulacak zaten. VAR’daki arkadaşlar dikkatli olacak, formayı çekme de diz darbesi de hakeme kapalı. Yoruma açık, şarj içeren bir pozisyon mu bu? Somut kanıt var mı? Var. Sevgili VAR’daki arkadaşlar, ben sizin… Sinirlenmek istemiyorum. Hangi tecrübeyle o kadroya seçildiniz, ben bilmiyorum. Açıklanması lazım. Hangi performansla bu maçta görev aldınız, açıklanması lazım. Bu kadar net pozisyonu nasıl değerlendiremiyorsunuz! Yorumu kamuoyuna bırakıyorum.”

Erman Toroğlu: “Pozisyon net penaltı”

Erman Toroğlu: “Trabzonsporlu futbolcu, hareket ederek topa gitmeye çalışırken Beşiktaşlı futbolcu çekmeye devam ediyor. Hakem bu pozisyona karşıdan bakıyor. Bu pozisyonda kesinlikle VAR’ın çağırması lazım. Bu pozisyon gri değil, önce VAR’ın çağırması lazım. Daha sonra bu penaltının kesinlikle verilmesi lazım. Pozisyon net penaltı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx