Faiz kararı sonrası dolar ve altında hareketlilik

Altın fiyatları, doların yeniden 2,5 ayın zirvesini görmesinin ardından geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1912 dolar seviyesinde işlem görüyor.  Öte yandan iç piyasada Merkez Bankası’ndan gelen sürpriz faiz artışının etkisiyle altın fiyatlarında düşüş görüldü.

Piyasa beklentilerinin çok üstünde gelen faiz artışının ardından altının gram fiyatı 1600 liranın altına kadar inmesi sonrasında bugün 1607 liradan satılıyor. Çeyrek altın 2 bin 654 liradan işlem görüyor.

DOLAR, 26 SEVİYESİNDE DENGELENDİ

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın sürpriz faiz artışı sonrasında gerilemesinin ardından 26 civarında dengelendi. Karar öncesi 27,23 seviyesinde olan dolar/TL 25,30’a kadar geriledi. Kur bugün 26 lira civarında hareket ediyor.

Euro/TL de 27’nın altına inmesi sonrasında bugün 28,05 seviyesinde işlem görüyor.

GÖZLER POWELL’IN MESAJLARINDA

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda bugün yapacağı konuşmada vereceği mesajlar yatırımcıların odağında bulunuyor.

Yatırımcılar faiz artırımlarının devam edip etmeyeceği ve Mart 2022’den bu yana enflasyonu düşürmek üzere faizleri artıran Fed’in faizleri ne kadar süre yüksek seviyelerde tutmayı planladığı konularında ipucu bekliyor.

Analistler, Powell’ın vereceği mesajların dolar talebi üzerinde etkili olmasının beklendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx