Erdoğan, AB’ye üyelik sinyali verince akıllara Kıbrıs geldi: Türkiye oyuna gelmez… Odatv, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sordu

Uğurcan Yardımoğlu

2023’ün en önemli toplantısı olarak görülen NATO zirvesine Türkiye’nin attığı adımlar damgasını vurdu. Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması karşılığında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’dan AB’ye üyelik konusunda destek istedi. Ancak Türkiye esas olarak 2015’ten bu yana Batı merkezli uluslararası siyasete mesafeli yaklaşırken, AB üyeliği sürecini ilerletmeye de hevesli görünmemişti. Bu süre zarfında Kıbrıs Türklerinin hak ve talepleriyle ilgili şahin çıkışlar yapan Türkiye bu meseleyle bağlantılı olarak Doğu Akdeniz’de de ilgi ve çıkarlarını ‘Mavi Vatan’ doktrini altında savundu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AB’ye üyelik sürecinin ilerletilmesine ilişkin bir talep ortaya atılınca kafalarda soru işaretleri belirdi.

Bu soru işaretlerinden biri de Türkiye’nin Kıbrıs politikası.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian, Erdoğan’ın ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın’ çağrısı sonrası Kıbrıs Rum tarafının planını yazdı.

‘Ankara’nın son dönemde AB üyeliğini iyileştirmeye yönelik ilgisi, diplomatik süreci yeniden başlatmak için bir fırsat penceresi olarak görülüyor’ diyen İngiliz gazete ‘Kıbrıs, bölünmüş ada konusunda Türkiye ile barış görüşmelerini yeniden canlandırmaya çalışıyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Gazete Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos’un süreci yeniden başlatmayı umduğunu yazdı. Guardian’ın diplomasi editörü Patrick Wintour tarafından kaleme alınan makalede Rum diplomatların federal bir çözüm bulmak amacıyla BM ve AB elçilerinin atanması önerisiyle bölünmüş adadaki barış görüşmelerini canlandırmaya çalıştıkları bilgisine yer verildi. Rum bakanın hedefi için ise ‘Kombos, Eylül ayındaki BM genel kurulu sırasında bir BM özel elçisinin atanmasını umuyor’ değerlendirmesinde bulunuldu.

Ancak Türkiye ada için iki devletli çözümü savunurken Rum tarafı kendilerinin yönettiği bir Kıbrıs Cumhuriyeti altında federal yapıyı çözüm olarak sunuyor.

“ERDOĞAN ABD KAMPINA YÖNELEBİLİR VE KIBRIS’TA UZLAŞMAYI SEÇEBİLİR”

Erdoğan’ın Batı ile Rusya arasında dengeleyici bir rol üstlendiğinin altının çizildiği makalede şu ifadelere yer verildi;

‘Rusya ile Batı arasında her zaman dengeleyici bir rol oynamış olan Erdoğan’ın yeniden seçilmeyi garantiledikten sonra ABD kampına yönelebileceğine ve bu nedenle Kıbrıs müzakerelerine daha uzlaşmacı olabileceğine dair bazı belirsiz işaretler var.’

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR: “KIBRISTA MİLLİ BİR SİYASET YÜRÜTÜLÜYOR”

Odatv, Guardian’ın iddialarını ve oluşan soru işaretlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sordu. Cumhurbaşkanı Tatar’ın böyle bir şüphesi yok. “Kıbrıs’ta milli bir siyaset yürütülüyor” diyen Tatar, Rumların planlarının gerçekleşmesine ihtimal vermiyor.

Tatar, “Kıbrıs’ta bir çözüm olacaksa sürdürülebilir olacaksa, barışın devamı için iki devletli çözüm gerekir.” Diyor ve ekliyor: “Altmış yıldır oradaki düzen iki ayrı devlete dayanır.”

Kendi devletlerini ortadan kaldırarak ‘Güney’e yama olmak’ bize yakışmaz diyen Tatar bunu Kıbrıs Türklerinin de kabul etmeyeceğini belirtti. Türkiye’nin milli politikasının da federal çözümü benimsemeyeceğinin altını çizen Tatar, “Türkiye’nin güvenliği de Kıbrıs’tan geçmektedir” dedi. Türkiye ile KKTC arasında çeşitli anlaşmaların olduğunu da hatırlatan Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ENOSİS hedefinin hala canlı olduğunu söyleyerek Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilime işaret etti.

KIBRIS TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİNİN ANAHTARI

Egedeki kıta sahanlığı sorunundan Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge meselesine kadar karşılıklı olarak gerilim hatları bulunan Türkiye, Kıbrıs’ın tamamını Yunanistan yönetiminde görmek istemeyecektir. Cumhurbaşkanı Tatar’ın hatırlattığı ulusal güvenlik meselesi Türkiye için hala ilk sıralardaki yerini koruyor.

Türkiye’nin AB yolunda Kıbrıs’la ilgili karşı karşıya kalacağı dayatmalarla ilgili uyarılarda bulunan Tatar, ANNAN Planı’nı da anımsatarak Kıbrıs Türklerinin bu plana evet dediği takdirde Kıbrıs Türklerine yönelik izolasyonun kalkacağı sözünü veren AB’nin bu vaadini yerine getirmek yerine plana hayır diyen Güney’i AB üyesi yaptığını söyledi. Bu durumda ‘Türkiye’ye karşı her türlü ‘oyunun’ oynanabileceğini belirten Tatar “Bizim teminatımız Türkiye Cumhuriyeti’nin buradaki varlığıdır” ifadelerini kullandı.

“AB SIFIR ASKER SIFIR GARANTİ İSTİYOR”

Cumhurbaşkanı Tatar, AB’nin Türkiye’nin Kıbrıs üzerindeki garantörlük haklarını kullanmasını istemediğini Türk ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesini isteyen AB’nin “Sıfır asker, sıfır garanti” dediğini belirtti. Tatar, Türkiye’nin böyle bir yaklaşıma ‘evet’ demeyeceğine inandığını da ekledi.

Tatar son olarak, Kıbrıs’ta barıştan yana olduklarını söyledi. “Türkiye’yle yan yana yaşayan iki devletin iş birliğiyle çok başarılı bir şekilde bir anlaşma olabilir.” Diyen Tatar, anlaşmanın Rumların da yararına olduğunu belirtti:

“Bir anlaşma durumunda Kıbrıslı Rumlar hem Türkiye’nin limanlarını kullanacaklar ki onların ticari olarak gemileri ve ticaret potansiyelleri çok büyük bir buradan Türkiye’nin hava sahası, güney kapısı açılacaktır. Türkiye’nin seksen beş, doksan milyon Avrupa Birliği’nde yaşayan Türk vatandaşlarıyla Güney Kıbrıs arasında turizm de gelişir” Anlaşmanın olabilmesi için ‘mantık, adalet, vicdan biraz da aklın’ yeteceğini belirten Tatar, Türkiye ile AB ilişkilerinin gelişmesini arzuladığını da söyledi. Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün KKTC’ye bir ziyarette bulunacağını da hatırlattı.

“KARARLIYIZ”

“Kıbrıs Türkleri olarak pozisyonumuz açık ve nettir” diyen Tatar, “Biz çok itildik, çok katıldık. Hiçbir zaman bize verdikleri sözleri yerlerine getirmediler” sözleriyle de Batılı güçlerin Kıbrıs meselesine yaklaşımını eleştirdi. Türkiye’nin de bu tarihsel gerçekten hareketle ‘oyuna gelmeyeceğini’ belirten Tatar, Kıbrıs Türkleri olarak ‘iki devletli çözüm’ siyasetinde kararlı olduklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx