CHP’li aday adaylarından ‘Bodrum’u yeniden değerlendirin’ talebi

CHP Genel Merkezi’nin Bodrum Belediye Başkan adayı olarak Tamer Mandalinci’nin adını açıklamasının ardından CHP ilçe teşkilatı karıştı. CHP’li aday adaylarından biri istifa ederken 16 aday adayı bugün CHP ilçe binasına gelerek genel merkezin belirlediği adayın seçimli usulünün hukuki olmadığını belirterek itiraz dilekçesi verdi.

“AMAÇ KENTİN EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETİLMESİDİR”

CHP ilçe teşkilatı önünde aday adayları basın açıklaması yaptı. Daha önce Yalıkavak Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Saruhan “CHP kaderine razı olanların oluşturduğu bir parti değildir. CHP adalete, hukuka, liyakata sahip olanların ve o düşüncenin peşinde koşanların partisidir. Biz de bu ilkeler ışığında yola çıkmış ve mücadele vermiş arkadaşlarınız, değerlendirmeler yapıldı ve adaylar olarak şunu anlamakta zorlandık: Neden bizler aday adayı olduk, neden bizler mülakata tabi tutulduk, neden bizler kamuoyuna sunulduk, ne eksiğimiz vardı da hiçbirimiz değerlendirilmedik, başka arkadaşımız göreve atandı, saygı duyulacak işler elbette vardır, kişilerle işimiz asla olmadı, olmaz. Hep amaca bakmak lazım amaç kentin en iyi şekilde yönetilmesi olmalıdır” dedi.

“HALKIN ÖNÜNE EN İYİSİNİ ÇIKARTMAK İÇİN YARIŞA GİRDİK”

Saruhan’ın konuşmasının ardından basın açıklamasını aday adaylarından Cafer Taşkan okudu. Taşkan, şunları söyledi:

* “Saygıdeğer Bodrum Halkı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ne; bizler, Atatürk’ün kurmuş olduğu, 100 yıllık geleneğe sahip Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuş 23 yetkin kişiyiz. Parti geleneklerimizi her zaman dikkate alarak, bugüne dek içinde büyütüldüğümüz sosyal demokrat algımız ve kurulduğu günden bu yana partili büyüklerimizin bizlere aşıladığı demokrasi anlayışıyla, yerel seçim öncesi 23 Cumhuriyet Halk Partili aday adayı olarak parti çatımız altında hep birlikte, saygılı bir yarışa girdik.

* Adı üstünde; aday adaylığı, siyasi partilerin, en liyakatli, en donanımlı ve geleceğe yönelik projeleri olan aday adayları arasından, halkın önüne en iyisini çıkartmak için başlattığı bir yarış sürecidir. Partinin en iyi adayını halkın önüne çıkartmak, hem partiyi gururlu ve başarılı kılar hem de bu adayla kazanılan seçim halkı refaha ve istikrara taşır.

* İl ve İlçe örgütlerinin öngörülerine rağmen, Bodrum’da aday adaylığı sürecinin yok sayılıp, adaylık başvurusu dahi yapmamış dışarıdan bir aday ile yola devam kararı, son yirmi yıldır ana muhalefet olarak parti liderliğimizin her daim yanlışlara karşı eleştirileri ve de demokrasiyi şiar edinmiş anlayışlar için tepeden inme atamalara karşı duruşu bu gelişen süreç içerisinde biz aday adayları açısından büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Ama daha vahimi, Bodrum halkından yükselen şaşkınlık sesleri, üzülerek belirtiyoruz ki bu yaklaşımın karşılık bulamadığının açık göstergesidir.

“AYLARDIR ÇALIŞAN ADAYLARIN EMEK VE ÇABALARI HEBA EDİLMİŞTİR”

Yaklaşık 200 CHP’linin de izlediği basın açıklamasının sonunda Taşkan şunları söyledi:

* “Kıymetli Bodrumlular Cumhuriyet Halk Partisi ilke ve disiplini içerisinde aylardır çalışan adayların emek ve çabaları heba edilip yok sayılmıştır. Tüm siyasetçiler bilir ki meydanları kutlama için doldurmak kolaydır. Bizler isterdik ki Cumhuriyet Halk Partisi motive edilmiş bir kalabalıkla meydanı dolduracağına, sergilediği demokratik duruşla, yürekten, coşkuyla sokağa dökülen bir halkla meydanı doldurabilmiş olsaydı.

* Hatalar yapılabilir. Ama önemli olan bu hatalardan vahim sonuçlar doğmadan dönebilmektir. 100 yıllık bir geleneğe bağlı Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminin, ortaya konan bu antidemokratik hatadan ilk Parti Meclisi Toplantısı’nda dönmesi en büyük temennimizdir. Bizlerin talebi, aday adayları arasında ön seçim yapılarak Bodrum Belediye Başkan adayımızın bu yöntemle belirlenmesidir. Bodrum ilçesinin Cumhuriyet Halk Partili 23 aday adayı olarak bunu kamuoyunda açıklamak boynumuzun borcudur. Bu hatadan dönülmez ise partimiz çok ağır, kurumsal bir zarar görecek ve daha vahimi, seçimde telafisi olamayacak zararlara uğraması kaçınılmazdır.Halkımıza saygı ile duyururuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx