Yeni Ekonomik modelin üç başarısı: Merkez Bankası ne yapıyor?

Tüm dünya merkez bankaları faizleri yükseltirken bizim Merkez Bankamız faizleri indiriyor. Ülkemizdeki tüm iktisatçılar Merkez Bankası faizleri artırmalı diyor ancak bizim Merkez Bankamız faizleri düşürüyor. Bizim tüm iktisat profesörlerimize ve iktisat uzmanlarımıza Merkez Bankası bunu niçin yapıyor diye sorduğunuzda alacağınız yalnızca bir karşılık var: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istedi diye Merkez Bankası faizleri indiriyor.

TRUMP’IN TEHDİT ETTİĞİ PERİYOTTA NE DURUMDAYDIK?

Şimdi size 2018 Ağustos ayından bugüne birkaç ekonomik bilgi paylaşayım. ABD Lideri Donalt Trump’ın “Türkiye iktisadını mahvederim” diye tweet atıp tehdit ettiği devir olan 31 Ağustos 2018’de tablo şöyleydi:
Türkiye’de kullanılan ferdi + ticari toplam kredi fiyatı: 2,7 trilyon TL
Bireysel + ticari toplam mevduat meblağı: 2,2 trilyon
Mevduat/Kredi oranı: %82
Ardaki fark: – 477 milyar TL. Ne yapmışız? Yurt dışından yaklaşık 70 milyar dolar para getirip ülkemizdeki firmaların ve bireylerin kredi talebini karşılamışız.

DIŞARIDAN PARA ALMAMIZA GEREK KALMADI

31 Ağustos 2021 tarihinde (Merkez Bankası’nın faiz indirimine başladığı dönem) Türkiye’de kullanılan ferdi + ticari toplam kredi fiyatı: 3,9 trilyon TL

Bireysel + ticari toplam mevduat meblağı: 3,9 trilyon TL

Mevduat/Kredi oranı: %100

Ardaki fark: 0 TL.

Ne yapmışız? Yurt dışından para getirip ülkemizdeki firmaların ve bireylerin kredi talebini karşılama gereksinimimiz kalmamış.

65 MİLYAR DOLAR FAZLAYA ULAŞTI

15 Ağustos 2022 tarihinde Türkiye’de kullanılan ferdî + ticari toplam kredi tutarı: 6,5 trilyon TL.
Bireysel + ticari toplam mevduat fiyatı: 7,7 trilyon TL
Mevduat/Kredi oranı: %118
Ardaki fark: 1,2 trilyon TL. Ne yapmışız? 4 yıl evvel yurt dışından yaklaşık 70 milyar dolar para getirip ülkemizdeki firmaların ve bireylerin kredi talebini karşılıyorken, 2022 ağustos ayında toplam mevduat toplam krediden yaklaşık 65 milyar dolar fazlaya ulaşmıştır. Yani artık yurt dışından para getirip firmalarımıza kredi kullandırmak zorunda değiliz.

YÜZDE 11 BÜYÜME, 5 MİLYON İSTİHDAM

Bir de pandemi sonrası gerçek iktisatta neler oldu bir bakalım:

-2021 yılında Türkiye iktisadı %11 büyüdü.

-2022 yılında yaklaşık %5-6 civarında bir büyüme bekleniyor.

-Toplam istihdamda 5 milyon kişilik bir artış var.

Peki bir siyasetçinin en temel maksadı nedir?

OLAYLARA BİR DE BU AÇIDAN BAKIN

Ülkesindeki ekonomik pastayı büyütüp daha fazla insanın iş ve aş elde etmesini sağlamak değil mi? O vakit sevgili iktisat profesörlerimiz ve iktisat uzmanlarımız, olaylara bir de bu açıdan bakıp Türkiye’nin mevcut ekonomik modelini kıymetlendirebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.