Türkiye düşmanlığında da ittifak: CHP ile HDP ülkesini Finlandiya’ya şikayet etti

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz ve HDP Diyarbakır vekili Hişyar Özsoy, Finlandiya medyasından HS’ye röportaj verdi.

Türkiye’nin terör örgütü PKK/’YPG’ye verdikleri dayanaktan dolayı NATO üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya’ya takviye veren iki vekil, ülkelerini şikayet etti.

“PKK MESELESİNİN GÜNDEME GETİRİLMESİ HATA”

Çeviköz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliği yolunda PKK/YPG sıkıntısını gündeme getirmesinin taktiksel bir kusur olduğunu belirtirken, “NATO ortaklarımızdan güçlü yansılar almasına şaşmamalı” sözlerini kullandı.

“CHP FİNLANDİYA’YI DESTEKLEMEYE HAZIR”

CHP’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemeye hazır olduğunu tabir eden Çeviköz, “Atatürk de Finlandiya’yı severdi.” diye konuştu.

İktidarın İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini unutmaması gerektiğini kelamlarına ekleyen Çeviköz, “Finlandiya NATO’ya girecek ve Türkiye ile âlâ alakalara sahip olacak” açıklamasında bulundu.

CHP’li Çeviköz ve HDP’li Özsoy, Türkiye’yi Finlandiya medyasına şikayet etti.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA BOYUN EĞERSE HAYAL KIRIKLIĞI OLUR”

HDP’li Özsoy ise Finlandiya’nın insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne ehemmiyet veren, tarafsız bir ülke olduğunu belirterek, “Finli ve İsveçli siyasetçilerin ve hükümetlerin nasıl bu kadar savunmacı bir duruş sergilediklerine sahiden şaşırdık. Finlandiya’nın neden Türk liderliğini şad etmek ve taviz vermek için yola çıktığını anlamak bizim için sıkıntı. Gülünç görünüyor” dedi.

Özsoy, kelamlarının devamında şu sözleri kullandı:

“Finlandiya ve İsveç hükümetlerinin bu çok taleplere boyun eğmesi bizim için büyük bir hayal kırıklığı olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.