Turizme açılan birinci mağara olan İnsuyu’nun gölleri kurudu

‘Türkiye’nin turizme açılan birinci mağarası’ İnsuyu’nun gölleri kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu.

Burdur’a 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve ‘Türkiye’nin turizme açılan birinci mağarası’ olma özelliğini taşıyan İnsuyu’nun içerisindeki irili ufaklı 9 göl, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu.

Mağara içerisindeki 9 gölde gözle görülür derecede çekilme ve kuruma oluştu. Göllerin kurumasındaki en kıymetli etkenin, yağışların azalması sonucu taban sularının aşağıya inmesinin olduğu belirlendi. Bu durumun uzun vadede mağara içi ekosistemin bozulmasına neden olduğu tespit edildi.

EYLEM PLANI KÂFİ OLMADI

2016’da mağara ile ilgili acil durum hareket planı hazırlandı, lakin yapılan çalışmalarla göller eski haline dönmedi.

Mağara, içerisindeki göller kurumasına karşın ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etti. İnsuyu Mağarası, Kurban Bayramı tatilinde de ağır olarak ziyaret edildi.

“DOĞA OLAĞANÜSTÜSÜ LAKİN GÖLLERDE SU YOK”

Mağaraya giden ziyaretçiler göllerdeki susuzluk nedeniyle yaşadıkları üzüntüyü lisana getirdi.

Antalya’dan İnsuyu mağarasını görmek için giden Hüseyin Özmen, “Burası tabiat olağanüstüsü, çok farklı ancak göllerde su kalmamış. Hüzün verici” dedi. İstanbul’dan ailesiyle gezmeye giden Naz Sağlam, “Büyük Göl yazıyor lakin yok, suları çekilmiş. Lakin İnsuyu mağarası gezilip görülmesi gereken tabiat olağanüstüsü bir yer” diye konuştu.

Manisa Soma’dan giden Nuray Kaya da “Gerçekten çok hoş, gezilip görülmesi gereken bir yer. Lakin göllerde su olmaması üzücü” dedi. (DHA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.