Tosyalı Holding Milano’da yenilikçi yeşil çelik ürünlerini sergiledi

Tosyalı Holding, İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen ve dünyanın en önemli demir-çelik fuarlarından olan Made in Steel Fuarı’na “Tosçelik Profil ve Sac” şirketi ile katıldı.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, Tosyalı, Made in Steel Fuarı’nda büyük bir alanda ziyaretçilerini ağırladı.

Tosyalı Yönetim Kurulu üyeleri Şerif Tosyalı ve Kadir Tosyalı’nın da katıldığı fuarda, Tosyalı şirketlerinin “boru”, “profil”, “sac”, “filmaşin” ve “hadde” ürün gruplarındaki yenilikçi ürünlerinin sergilendiği stant alanı ilgi odağı oldu.

Tosyalı Holding şirketlerinin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını gerçekleştirdiği Avrupa pazarındaki demir-çelik sektörü müşterilerinin büyük önem verdiği fuarda, holding, yeşil çelik üretimine yönelik yatırımlarıyla AB Yeşil Mutabakat sürecinde Avrupa pazarı için önde gelen yeşil çelik üreticilerinden olacağını gösterdi.

“Küresel pazarlardaki etkinliğimizi pekiştirdik”

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Tosyalı Yönetim Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı, dünyanın en büyük fuarlarından birine Tosçelik ile katılarak hem küresel pazarlardaki etkinliklerini pekiştirdiklerini hem de çelik sektörünün yeşil dönüşümüne Tosyalı Holding ve grup şirketleri olarak hazır olduklarını uluslararası müşterilere bu platformda da gösterdiklerini anlattı.

Fuarın sac ve boru profil kategorisindeki ürünleri hedeflediğini kaydeden Tosyalı, kendilerinin de Tosçelik ile bu ürün gruplarında dünyanın önde gelen yeşil çelik üreticilerinden olduklarını bildirdi.

Tosyalı, İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Tosyalı Demir Çelik Sarıseki Tesisi’nde üretim için gün saydıklarını kaydederek, bu tesiste gerçekleştirecekleri farklı kategorilerdeki nitelikli çelik üretimiyle yeşil çelik üretimindeki güçlerini daha da artıracaklarını vurguladı.

“Yeni tesisimizde daha önce hiç üretmediğimiz ürünleri üreteceğiz”

Şerif Tosyalı, Sarıseki tesisinin daha düşük elektrik enerjisi tüketimi sağlayan Quantum Furnace teknolojisinin Türkiye’deki ilk kullanıcısı olacağını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Tesisimiz, kullanılan ileri teknolojiler sayesinde yüzde 30 daha az elektrik ve yüzde 15 daha az doğal gaz tüketecek. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ve daha verimli hurda kullanımı sayesinde yüksek fırınlara göre yüzde 70, geleneksel ark ocaklarına göre yüzde 20 daha az karbon ayak izi üretecek. Yeşil çeliğin Türkiye’deki merkezi olan bu tesisimizle, yeni ürün gruplarıyla hem iç pazarda hem de yeni ihracat pazarlarında müşterilerin nitelikli ve yeşil çelik ürün taleplerine daha güçlü bir şekilde cevap verebileceğiz. Tosyalı Holding olarak yeni tesisimizle birlikte toplam kapasitemiz 10 milyon tona çıkarken daha önce hiç üretmediğimiz ürünleri de pazara sunarak küresel çelik pazarındaki büyümemizi sürdüreceğiz.”

Tosyalı, Türkiye’nin en büyük filmaşin üreticisi oluyor

Verilen bilgiye göre, Tosyalı Demir Çelik Sarıseki Tesisi’nin açılışıyla Tosyalı Holding, birçok nitelikli çelik ürününü üretebilir hale gelecek.

Dünyanın en hızlı slab dökümünü gerçekleştirecek endüstri 4.0 uyumlu tesis, 500 değişik kalitede çelik üretebilecek. Tesiste farklı kalitelerde sac ve çeşitli kalınlıklarda bobinler, ultra düşük karbonlu çelikler, derin çekme çelikler, kutu kola çelikleri, köprü ve mobil iş makinelerinde kullanılan S700 MC serileri ve doğal gaz borusu çelikleri üretebilecek.

Tesisle birlikte Tosyalı’nın toplam filmaşin kapasitesi 1,3 milyon tona çıkarken, holding Türkiye’nin en büyük filmaşin üreticisi olacak. Tesisle filmaşin ürün yelpazesi genişleyecek, bu kategoride orta ve yüksek karbonlu yeni ve daha kaliteli ürünler üretilebilecek. Tosyalı, diğer tesislerindeki yeni yatırımlarıyla birlikte krom kaplı teneke üretimi de dahil birçok farklı formatta teneke üretimi gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir