TİKA’dan Bosna Hersekli bayan üreticilere dayanak

TİKA’dan yapılan açıklamada, derneğin üretim kapasitesinin artırılması kapsamında muhtaçlık duyduğu endüstriyel meyve zerzevat kurutma fırınının düzenlenen merasimle yetkililere teslim edildiği belirtildi.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal, bayanların toplum içinde hak ettikleri yeri almasına yönelik projelere TİKA olarak takviye olmaktan duyduğu memnuniyeti tabir ederek, meyve zerzevat kurutma fırını sayesinde üretim fazlası eserlerin iktisada kazandırılmasına imkan tanındığını aktardı.

Most Bayanlar Derneği İdare Şurası Lideri Camila Imamovic ise dernek olarak bayanın toplum içindeki yerinin hem ekonomik hem de toplumsal olarak ilerletilmesi konusunda çalıştıklarını belirterek, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve kurutulması yoluyla gelir getirici faaliyetler yaptıklarını söyledi.

Jablanica’da 2009’da kurulan ve 120 üyesi olan Most Bayanlar Derneği, bayan hakları, istihdam ve eğitim imkanlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütürken, derneğin bünyesinde bulunan el işi üretim atölyesinde bayanlara fiyatsız eğitimler veriliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.