Tesla’nın gelişmiş çağırma özelliğinin uçak ile imtihanı!

Otonom araç teknolojisi günden güne gelişirken, Tesla da bu konuda iddialı markalardan bir tanesi. Tesla markalı araçlar otonom sürüş ile özellikle otoyollarda sürücüsüne büyük kolaylık sağlıyor. Elektrikli otomobil üreticisi bunun yanı sıra park halindeki aracın sürücüsünün bulunduğu yere gelmesini sağlayan gelişmiş çağırma (Smart Summon) özelliğini de uzun zamandır kullanıcılarına sunuyor. Henüz beta aşamasında olan bu özellik bazı durumlarda oldukça kullanışlı olabiliyor. Aracının Smart Summon özelliğini havaalanında kullanmak isteyen bu kişi için ise aynı durum geçerli olmamış.

Tesla Autopilot sistemi ne kadar güvenilir?

Tesla Smart Summon uçağı fark edemedi!

Daha önce birçok kez Tesla’nın Smart Summon özelliğinin beklendiği gibi çalışmadığını görmüştük. Ancak bu sefer durum çok daha farklı. Reddit’de paylaşılan videoda Tesla Model Y‘nin milyon dolarlık bir Cirrus Vision Jet‘e çarptığını görüyoruz.

Güvenlik kameralarına yansıyan olayda havaalanında ilerleyen Tesla, park halindeki özel uçağa çarpıyor. İlk temastan sonra hareketini durdurmayarak ilerlemeye çalışan Model Y, uçağı neredeyse 90 derece döndürmeden durmuyor.

Olay ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlı ancak kaza sırasında görüntüye giren üç kişiden birinin bu Tesla Model Y’nin sahibi olduğu düşünülüyor. Yapılan iddialar Model Y‘nin gelişmiş çağırma özelliği aktif kullanımda iken bu kazayı yaptığı yönünde.

Tesla Smart Summon özelliğini kullanan müşterileri için birçok uyarıda bulunuyor. Gelişmiş çağırma özelliğinin özel mülk ve otoparklar için tasarlandığının altını çizen marka bu özelliğin hâlâ BETA aşamasında olduğunu da vurguluyor.

Otomobil üreticisi ayrıca kullanıcılarına Smart Summon özelliği aktifken araçlarını telefonları aracılığıyla durdurma imkanı da veriyor. Ancak bu aracın kullanıcısı uçağı fark etmeyen aracını durdurmayı başaramamış gibi görünüyor.

Peki siz Tesla’nın gelişmiş çağırma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.