Sarıyer’deki bayan cinayeti sanığına müebbet talebi

Geçtiğimiz yıl İstanbul Sarıyer’de tartıştığı 53 yaşındaki Fatma Keke’yi zorla alıkoyduğu ve darbederek öldürdüğü sav edilen sanık Özer Ağaoğlu (47), tekrar hakim karşısında…

Davanın duruşması İstanbul 40.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanık Özer Ağaoğlu, müşteki Sadi Günay Keke, tarafların avukatları ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı.

“Beraber alkol aldık”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Özer Ağaoğlu, şu tabirlere yer verdi:

“O gün arkadaşımla alkol aldık. Daha sonra arkadaşım Ergin, Fatma Keke’yi bulunduğumuz yere çağırdı. Çayırbaşı’nda herkes Fatma’yı tanır. Bizimle oturdu ve o da alkol aldı. Bana ‘Yalnız yaşıyorsun, konutun müsait. Neden ormanda içiyoruz’ diyerek meskenime gitmeyi teklif etti. Bahçeköy’deki meskenime gittik. Burada Fatma ile tekrar alkol aldık, yemek yedik. Sonra daima görüştüğüm bir arkadaşımı meskenime davet ettim.

“Soyunmaya başlayıp bağırdı”

Fatma benden rahat kıyafetler istedi. Üzerindeki tişört bana aittir. Bir mühlet sonra arkadaşım konuttan ayrıldı. Fatma’ya isterse arkadaşımın onu meskenine bırakabileceğini söyledim kabul etmedi. Arkadaşım gittiğinde üstünü çıkardı. Ben de ‘Ne yapıyorsun’ dedim. Bağırdı, çağırdı bir sürü şey yaptı, ‘Seni rezil edeceğim, insan içine çıkamayacak hale getireceğim’ dedi. Alıkoymak üzere bir durum yok. Birisini alıkoyarsanız irtibatını keser, telefonunu alırsınız.


“Çamaşırı olmadan dışarıya çıkmaya çalıştı”

Sarhoştu. Kendine gelmesi için iki üç kere yüzünü yıkadım. O esnada telefonu lavabodaki suya düştü. Bağlantısı onun için kesilmiş olabilir. Alt iç çamaşırı yokken dışarı çıkmaya çalıştı. Tartışmaya başladık. O bana vurdu, ben de ona. Kendimi savunmak için elimi kaldırdım çarpmış olabilir.

“Bir iki tokat attım, başını duvarlara vurdu”

Bir iki tokat atmış olabilirim. Başını duvara vurdu. Saçını başını çekti. Düştü, başını sehpaya vurdu. Düştüğü yerde de kendini yerden yere vuruyordu. Bu formda yaralandı. Bir anda her taraf kan oldu, duvarlar kan oldu. Düştüğünde yardım ettim, kendisine gelmesini sağladım. O esnada nefes alıyordu.


“Panikle eşimi aradım”

Her yer kan olduğu için düştüğü yerden alıp çarşaf serdiğim yere koydum. Hareketsiz duruyordu. Benim o sırada üstüm başım kan içindeydi. Duşa girdim, kendimi temizledim. Daha sonra maktule baktım, nefes almıyordu, korktum. Sarhoş olduğunu ve kendine geleceğini sandım. Bu nedenle ambulansı aramadım. Panikledim, eşimi aradım.

“O bağlantıya girmek istedi ben istemedim”

Fatma’yı daha evvel tanımadığını ve öldürme kastının olmadığını söyleyen sanık Ağaoğlu, “Fatma, benimle ilgiye girmek için meskenime geldi lakin benim hedefim bağa girmek değildi. O denli olsa bu hale gelmezdi. ‘Kıyafetlerini giy istediğin yere git. Seninle cinsellik yaşamak için o meskene gitmedim’ dedim. Benim maktulle bu türlü bir niyetim olsaydı arkadaşımı meskene çağırmazdım.” dedi.

Müebbet mahpusu istendi

Duruşma savcısının temel hakkındaki görüşünde, sanığın çıkan tartışma sonrası kapıları kilitlediği, konuttan çıkışı engellediği belirtildi. Savcı, sanığın ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasını işlediği, darbederek vefatına sebep olarak da ‘Kasten öldürme’ cürmünü işlediğinin anlaşıldığını bildirdi. DHA’nın haberine nazaran sanık Ağaoğlu’nun müebbet ve 2 yıldan 7 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi. Sanık avukatı mütalaaya karşı savunma yapmak için mühlet talep etti.  Mahkeme heyeti, sanık Ağaoğlu’nun tutukluluk halinin devamına hükmetti. Heyet, sanık ve avukatına mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için müddet vererek duruşmayı erteledi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 26 Temmuz 2021 tarihinde Bahçeköy Merkez Mahallesi’nde gerçekleşen olayda maktul Fatma Keke’nin polisi aradığı ve ‘Evde kilitli kaldım, yanımdaki erkek beni zorla tutuyor’ biçiminde ihbarda bulunduğu fakat ihbarın akabinde gruplarca yapılan inceleme sonucu ihbarın yapıldığı adresin bulunamadığı kaydedildi.

İddianamede, maktul Fatma Keke’nin ihbarda bulunmasından birkaç saat sonra kuşkulu Özer Ağaoğlu’nun da, ‘Kız arkadaşımla arbede ettik, şu an uyanmıyor, ölmüş olabilir. Ağzı, yüzü kan içinde. Kendini oradan oraya vurdu’ formunda polisi aradığı kaydedildi. İhbar üzerine polis gruplarının denetime gittiğinin aktarıldığı iddianamede, kapının açılmadığı ve çilingir aracılığıyla kapının açıldığı sırada polisi arayan şüphelinin boşanma kademesindeki eşi Hasret Ağaoğlu’nun da kuşkulu eşine yönelik bir ihbarda bulunduğu belirtildi.

Hazırlanan iddianamede ayrıyeten, Hasret Ağaoğlu ile meskene girildiğinde maktul Fatma Keke’nin holde ve yerde çıplak, yüz üstü yatar vaziyette bulunduğu, İsimli Tıp Kurumu otopsi raporunda ise maktulün kemik ve kaburga kırıklarıyla birlikte beyin kanaması ve beyin doku hasarı sonucu öldüğü aktarıldı. İddianamede, şüphelinin savunmasında dolaylı yoldan hatası kendisinin işlediğini kabul ettiği söz edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.