Meteoroloji’den 42 vilayet için sarı ve turuncu kodlu ihtar

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere nazaran, bugün Türkiye’nin büyük bir kısmında görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kısımları, Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde lokal olarak kuvvetli olacağı iddia ediliyor.

42 vilayet için sarı ve turuncu kod uyarısı

Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Mersin, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sivas Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Şırnak ve Osmaniye için sarı kodlu ikaz yapılırken, Hatay için turuncu kod verildi.

Ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği belirtildi.

Rize Valiliği sele karşı uyardı

Sağanak yağışın beklendiği Rize’de Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen ihtarın akabinde Rize Valiliğinin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Meteorolojiden alınan son bilgilere nazaran, ilimiz için sarı ihtar verilmiş olup; vilayetimizde 13 Haziran 2022 Pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren görülmesi varsayım edilen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların mahallî olarak kuvvetli olması ve akşam saatlerine kadar devam etmesi beklendiğinden yaşanılabilecek aksiliklere (ani sel, su baskını, rüzgar vb.) karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir” sözlerine yer verildi.

Hatay için kuvvetli sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Hatay etraflarında gök gürültülü sağanak yağışların gece saatlerinden sonra tesirini artırarak pazartesi günü akşam saatlerine kadar aralıklarla mahallî olarak kuvvetli, batı kıyılarında lokal olarak çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Yağışlar nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Doğu Anadolu’da kuvvetli rüzgar ve fırtına bekleniyor

Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Van’ın güney ve doğusu, Şırnak ve Hakkari) güney ve güneybatı istikametlerden kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (60-80 km/saat) halinde esmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.