Marka değeri artık ikinci plana düştü

Son dönemlerde market markalı ürünlere yönelme var

Genel olarak önümüzdeki birkaç ay içinde bu alanda bir düzelme beklenmiyor olması da alışveriş davranışlarına doğrudan yansıyor. Temel gözlemimiz fiyat hassasiyeti artmış olması.

Enflasyon nedeni ile vatandaşların önemli bir kısmı gelirlerinin ve satın alma güçlerinin azaldığını belirtiyorlar.

Tüketiciler her zamanki tercihlerinden ziyade ucuz ürünlere kaymaya başladılar. Dolayısıyla prestijden, marka değerinden önce ürünün performansının ve fiyat-performans dengesinin daha fazla gözetilmesi ekonomik bir tedbir davranışı olarak öne çıkıyor.

Bu kapsamda son dönemde indirim marketlerine ve market markalı ürünlere yönelimde artış var.

Yüzde 31 her zaman en ucuz ürünü almayı tercih ediyor

2018 yılına kadar biraz pahalı da olsa istediğim markayı alırım diyenlerin oranı %50 seviyesindeyken bugüne gelindiğinde bu oran %39’a kadar gerilemiş durumda. Pahalı markalardan uzaklaşan tüketicilerin ucuz ürünlere kaymaya başladığı görülüyor. 2018-2020 yılında ucuz ürün tercihi %26 seviyesindeyken 2022 yılında %31.

Tüketiciler prestijli ürünlerden uzaklaşmaya başlıyor

Tüketicilerin ucuz ürünleri tercih etmesi ile birlikte prestijli ürün tercihi de azalıyor. 2020 yılına kadar her 10 kişiden 4’ü prestijli ürün tercih edeceğini belirtirken 2020 yılından beri bu ürünleri tercih edenlerin oranı azalıyor. Bugüne gelindiğinde 2018 yılına göre prestijli türün tercihi edenlerin oranı yaklaşık 10 puan azalıyor ve %28 seviyesine geriliyor.

Market markalarını tercih edenlerin sayısında artış var

Tüketicilerin %36’sı market markalı ürünleri tercih etmekte ve 2018 yılına göre market markalarını tercih edenlerin oranı 3 puan artıyor. Ve her 10 kişiden 4’ü kullandıkları bu markaları almak için özellikle o markete gidiyor.

Eve yakın olması, promosyon ve uygun fiyat indirim marketlerinin tercih edilmesinde öne çıkan 3 neden

Soru: İndirim marketlerinden (Bim, Şok, A-101 gibi) alışveriş yapma nedenleriniz nelerdir?

İndirim marketlerin yaygınlaşması ile kişilerin bu marketleri evlerine yakın olduğu için tercih etme %65 ile ilk sırada belirtiliyor. Diğer öne çıkan nedenler ise bu marketlerde fiyatların ucuz, promosyonların fazla olması. Her üç neden de 2020 yılına göre daha yüksek oranda belirtiliyor. Bu marketlerin kendi markalarını beğendiği için bu satış noktalarını tercih edenlerin de oranı %34.

Koronavirüs Salgını ve Toplum: Genel Kamuoyu Araştırması 19.11.2021 – 19.12.2021

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.