Kaliforniya’da, toplumsal medya yasası onaylandı

ABD’de tartışmalara yol açan toplumsal medya yasası, Kaliforniya eyaletinde Vali Gavin Newsom tarafından onaylandı.

Özgürlükleri kısıtlayabileceği münasebeti ile sıklıkla tartışılan, toplumsal medya şirketlerinin ‘nefret ve ayrımcılık’ gönderilerinde daha şeffaf olmalarını öngören yeni yasaya ait açıklama yapıldı.

AA’nın haberine nazaran; Newsom, yaptığı yazılı açıklamada halkın, bu platformların kamusal telaffuzları nasıl etkilediğini bilmeyi hak ettiğine işaret ederek “Bu yasa, her gün kullandığımız platformlarda şeffaflık ve hesap verebilirliği getiriyor.” sözünü kullandı.

‘Sosyal medya silah haline getirilmeyecek’

Newsom, toplumsal medyanın bir silah haline getirilmesine müsaade vermeyeceklerini vurguladı. Nefret ve ayrımcılığın toplumu ve ülkenin temel bedellerini tehdit etmesine de mani olacaklarını kaydetti.

Yeni toplumsal medya yasası

Yeni toplumsal medya yasası, toplumsal medya şirketlerinin, platformun siyasetlerine ters kullanıcı davranışlarını içeren hizmet kaidelerini her platformda yayınlaması mecburiliği getiriyor.

Yasa kapsamında ayrıyeten, toplumsal medya şirketlerinin, savcılığa 1 Ocak 2024’ten evvel platformların kullanıcı siyasetleri, siyasetlere karşıt ve sıkıntılı paylaşımlara karşı uygulamaya konan yönergeleri ve siyasetleri ihlal eden içeriklere dair bilgileri sunması gerekiyor.

Newsom’un yürürlüğe aldığı toplumsal medya yasası, ABD Kongresinin bu alanda düzenleme yapmaması nedeniyle eyaletlerin toplumsal medyayı şekillendirmede daha büyük rol oynama teşebbüsü olarak görülüyor.

Şirketlere tazminat davası açma hakkı yürürlüğe girmişti

Sosyal medya düzenlemesinin, Kaliforniya eyaletinin toplumsal medya platformlarını hesap verebilir hale getirme adımlarının devamı olduğuna işaret edilirken eyalette mayısta çocukların bu platformları fazla kullanımından doğan ziyanlara karşı, şirketlere 250 bin dolara kadar tazminat davası açma hakkı tanıyan bir yasa da yürürlüğe girmişti.

Yeni toplumsal medya maddesine yansılar yükselmeye başlarken Google, Facebook ve Instagram üzere uygulamaları bünyesinde bulunduran Meta, kelam konusu düzenlemeyi anayasal özgürlüklerle ilgili kaygılara yol açtığı gerekçesiyle mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

Yasanın hazırlayıcılarından eyalet meclisi üyesi Jesse Gabrie ise “Saklayacak bir şeyleri olmadığı sürece toplumsal medya şirketleri neden kolay bilgileri açıklamaktan çekiniyor.” eleştirisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.