James Jeffrey: Türkiye’nin yeri doldurulamaz

Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ile Başşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Güvenlik Konferansı 2022” 25-26 Mayıs tarihlerinde yapıldı. Bu yıl “Kim kazanacak? Diplomasi mi Caydırıcılık mı?” başlığıyla gerçekleşen aktiflikte, Ukrayna’daki savaş olmak üzere, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Türkiye’nin durumu tartışılırken, Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin 70. yılı da kutlandı.

Aktifliğe katılan Eski ABD Suriye Özel Temsilcisi ve Eski ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE’NİN YERİ DOLDURULAMAZ”

ABD’nin Atina’yla askeri işbirliğini artırması ve Yunanistan’ın Türkiye’nin yerini doldurmaya çalışmasını yorumlayan Jeffrey, “Akdeniz’den Levant’a, Karadeniz’den Balkanlar’a kadar geniş bir Avrasya coğrafyasında Türkiye’nin jeostratejik yerini doldurabilecek hiçbir ülke yok. Türkiye satınalma gücü paritesine nazaran dünyanın 11. yahut 12. büyük iktisadı. NATO’da ikinci en büyük orduya sahip ve çok uygun savaşıyor, epeyce sofistike diplomatik münasebetlere sahip. Türkiye harika bir diplomatik oyuncu. Ukrayna’yı silahlandırmadan, diplomatik inisiyatiflere, bir uzlaşmacı tahlil bulmaya çalışmasından, Möntrö muahedesine ve hava alanına kapatmaya kadar, Ukrayna çatışmasındaki rolü harikulâde. Tüm bunlar çok gözü pek adımlar ve savaşın gidişatı üzerinde muazzam bir tesire sahip. Hasebiyle Türkiye’nin yeri doldurulamaz” dedi.

ERDOĞAN’IN YENİ OPERASYON SİNYALİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine kapsamlı bir operasyon sinyali vermesiyle ilgili de konuşan Jeffrey, bunun, ABD ve Rusya ile varılan birtakım mutabakatların ihlali manasına geleceğini öne sürdü. Jeffrey, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi ülkesinin güvenliği konusundan sorumlu olduğunu da vurgularken, PKK’nın uzun müddettir bir güvenlik tehdidi olduğunu kaydetti. ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda birlikte çalıştığı YPG’nin, Türkiye’ye direkt bir tehdit olmayacağına yönelik Ankara’ya taahhütte bulunduklarını da öne süren Jeffrey, son 5 yıldır, bir olay haricinde kuzeydoğudan bir taarruz gerçekleşmediğini argüman etti.

Jeffrey, Suriye’nin kuzeyindeki mevcut durumu “donmuş bir çatışma” diye tanımlarken, “Ruslarla süren temaslarım, Moskova’nın Suriye’deki durumunu sürdürmeye devam edeceklerini gösteriyor. Ki şu anda ‘donmuş bir çatışma’ durumu var. Bölgede, ABD, Türkiye ve İsrail var, muhakkak seviyede YPG ve Tahrir El Şam var. Hayli karmaşık bir tablo kelam konusu. Hepsi Esad’ın daha fazla toprak kazanmasına karşı ve 2018 yılından beri de Esad rastgele bir toprak kazanmadı. Ruslar bu durumdan hoşlanmıyor elbette fakat bununla yaşayabilirler. Rusya Suriye’ye taahhütlerini azaltmayacak, zira onlar için bu stratejik bir konu” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ / FATMA GÜLÇİN KABASAKALLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.