İsveç’ten NATO imzası: Üyelik süreci resmen başladı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin NATO’ya üyelik müracaat evrakını Dışişleri Bakanlığında canlı yayınında imzaladı.

Linde, İsveç için en uygununu yaptığını söylerken müracaat evrakının kısa müddette Finlandiya ile birlikte NATO’ya teslim edileceğini kelamlarına ekledi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, dün, parlamentoda yapılan görüşmeler sonrasında İsveç hükümetinin NATO’ya müracaat yapma kararı aldığını açıklamıştı.

ERDOĞAN: ONAY VERMEYECEĞİZ

Ankara teröre dayanak verdikleri gerekçesiyle Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün bir kere daha Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine onay vermeyeceğini söyleyerek “İknaya gelmek için yorulmasınlar” kelamlarını kaydetmişti.

PUTİN: KARŞILIK VERİRİZ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise ülkesinin Finlandiya ve İsveç ile sorunu olmadığını savunarak NATO’nun genişlemesine karşı direkt bir tehditte bulunmadı.

Lakin örgütün askeri alt yapısının bu ülkeleri kapsayacak formda genişletilmesi halinde “karşılık verileceğini” söyledi. Putin, “Bize karşı nasıl bir tehdit yaratacağını göreceğiz, ona nazaran karşılık vereceğiz” dedi.

Putin’in yakın etrafından, eski Devlet Lideri Dimitri Medvedev, geçen ay, Baltık kıyısındaki toprağı Kaliningrad’a nükleer silah ve hipersonik füze konuşlandırabileceğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.