İddia: Türkiye, İsrail ile yakınlaşmak için Hamas'ı kovdu

İddia: Türkiye, İsrail ile yakınlaşmak için Hamas’ı kovdu

ABD’li yazar Jonathan Schanzer, İsrail medyasından Kanal 12’ye dayandırdığı mesajında, Erdoğan’ın; İsrail’le ilişkileri normalleştirmek için Türkiye’deki Hamas yöneticilerini kovduğunu yazdı.

Edindiği bilgiyi İsrail medyasından Kanal 12’ye dayandıran Schanzer Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail kanalı 12, Erdoğan’ın İsrail ile yakınlaşmayı hızlandırma çabalarının bir parçası olarak Hamas’ı Türkiye’den kovduğunu bildirdi. Bu konuda şüpheciyim ancak takip edilmesi gereken ilginç bir gelişme” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İsrail-Filistin çatışmalarına yönelik çalışmalar yürüten basın izleme kuruluşu Middle East Monitor’ün (MEMO) yazarı Dr. Adnan Abu Amer, bugünkü yazısında, Türkiye ve İsrail’in karşılıklı kaygılara rağmen ilişkileri normalleştirmeye çalıştığını yazdı.

Abu Amer, iki tarafın ilişkilerini normalleştirmeye yönelik ciddi düşüncelerinin arkasında muhtemelen ikili ilişkilerin bölgenin güvenliği ve istikrarı için önemli olduğuna dair inançlarının yattığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.