Gri pasaport kaçakçılığında özel uçak devri! 6 ülkeden ortak operasyon

Türkiye’deki ‘Gri pasaport’ skandalına bir yenisi daha eklendi. Bir küme Türk kaçakçının 20 bin euro karşılığında insanları ‘Gri pasaport’ kullanarak özel uçaklarla Avrupa’ya kaçırdığı ortaya çıktı. 5 Avrupa ülkesi ve ABD polisi, çeteyi çökertip uçaklara, nakit para ve para sayma makinesine el koydu. İşte akıllara sakinlik veren insan kaçakçılığının ayrıntıları…

Malatya’da ortaya çıkan, akabinde Elazığ ve Ordu’ya sıçrayan ‘Gri pasaport’la yurtdışına insan kaçırma skandalı büyük yankı uyandırmıştı.

2020 ve 2021 yıllarında yaşanan ve onlarca kişinin diplomatik ‘Gri pasaportla’ Avrupa’ya gönderilmesinden sonra, artık de ‘Gri pasaport’ ayarlayan bir çeteye, kişi başı 20 bin euro verenlerin, ‘özel uçaklarla’ Avrupa’ya kaçırıldığı belirlendi.

Akıllara sakinlik veren insan kaçakçılığı şöyle yaşandı;

Türkiye’nin güneydoğusundan getirilen kaçaklara evvel ‘Gri pasaport’ ayarlandı sonra da bu bireyler özel uçaklara bindirildi. Uçağın rotası Türkiye- Karayip Adaları olarak belirlendi lakin her seferinde uçaklar, Avrupa’nın bir kentine indi.

Ara durak olarak kullanılan bu kentlerde uçaklardan indirilen yolcular, çabucak pasaportlarını yırtıp indikleri ülkeden iltica talebinde bulundu. Bu yolla onlarca kişinin kaçırıldığı belirlendi.

5 KİŞİLİK ÇETE, 6 ÜLKE

Olayın fark edilmesinin akabinde salı günü Alman, Belçika, İtalya, Avusturya, Fransa ve ABD polisi ortak operasyon düzenledi.

Polisin düzenlediği baskında ortalarında Türklerin de olduğu 5 kişilik çete çökertildi. Çetenin iki üyesinin Belçika’da yaşadığı açıklandı.

OPERASYON MERKEZİ: BRÜKSEL

Operasyon Belçika’nın başşehri Brüksel’de yapıldı. ABD uçuş rotalarını ve gidilen yerleri, durulan orta durakları tespit etti. Operasyonu ise Europol (Avrupa Polis Birimi) yaptı.

İnsan kaçakçılarının ayrıyeten gittikleri yerde otelleri dolandırdıkları ve uçak şirketlerine de borçlandıkları belirlendi.

Operasyonda 5 kişi gözaltına alınırken, kaçakçılıkta kullanılan uçaklara da Belçika Polisi el koydu. Kaçakçıların üzerinde bulunan nakit paralarla, kaldıkları yerdeki para sayma makinelerine de el konuldu.

PASAPORT GERÇEK, DİPLOMAT SAHTE

Kaçaklara çıkarılan diplomatik Gri pasaportlar yok edildiği için bunların düzmece olup olmadığı şimdi bilinmiyor. Gri pasaport diplomat olmayan bireylere verildiği için ‘sahtekarlık’ sayılıyor.

FETÖ’nün Türkiye’de faal olduğu periyotta başlayan ‘Gri pasaport’la insan kaçakçılığının, tüm tedbirlere karşın sürmesi şaşkınlık yarattı. Yaşanan skandal Avrupa basınında da geniş yer buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.