Fiyat sabitlemelerine rağmen ete yüzde 14 zam

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında faaliyetlerini sürdüren İstanbul PERDER, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu (ESK) yetkilileriyle yaptığı çalışmalar sonucu ramazan ayı boyunca bazı et ürünlerinin fiyatlarını sabitleme kararı almıştı.

Bu karara göre bünyesinde 44 üye ve 2 bin 140 mağaza bulunan İstanbul PERDER’in kampanyaya dahil olan üyeleri, dana kıymanın kilogram fiyatının 190 TL’den, dana kuşbaşının kilogram fiyatının ise 210 TL’den satılacağı konusunda anlaşmıştı.

ET FİYATLARI YÜZDE 14 ZAMLANDI

Cumhuriyet Gazetesinden Ali Can Polat’ın haberine göre ise ramazan ayı başından bu yana ulusal market zincirlerinde et fiyatları yüzde 14 zamlandı.

Kampanya ile kasaplarda 245 liradan başlayan 1 kilo kıymanın fiyatı dernek üyesi marketlerde 190 lira olarak belirlendi. Tarım Kredi Marketlerinde ise kıyma 140, kuşbaşı 150 TL olarak sabitlendi.

Bununla birlikte PERDER üyelerinin kampanyaya katılımının eksik olduğu iddia edildi. İddialara göre Çağrı Market’in İstanbul’daki yaklaşık 70 mağazasından sadece 25 tanesinde ucuz et satışı var.

“FİYATLAR DÜŞMESE DE DURULDU”

Konu ile ilgili açıklama yapan İstanbul PERDER başkanı Faruk Güzeldere ise, şunları söyledi:

“Bütün üyelerimiz bütün şubeleriyle katılamadı ama elinden geleni yapmaya çalıştı herkes. Gönül isterdi ki bütün marketlerde satılsın ucuz et. Zaten etin bu kadar zamlanması da spekülatif. Yılbaşından bu yana 90 TL zam geldi, bu maliyetlerle vs. açıklanamayacak bir zam. Biz İstanbul’da ucuz et satarsak Anadolu’da da fiyatlar biraz geriler dedik. Nitekim düşüş olmasa da durulmaya başlandı. Et fiyatlarındaki ateş sönmezse sabit fiyat uygulaması sürebilir. Tabii ESK’nin arzı çoğalabilirse.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir