Eylül ayında tüketilmesi gereken mevsim meyve ve zerzevatları

Eylül ayı hangi mevsim meyve ve sebzelerini sofraya getiriyor? Yaz bitiyor ve eylül ayı lezzetli zerzevat ve meyveleri beraberinde getiriyor.

Mevsimlik zerzevat ve meyvelerin tüktimi epey değerlidir. Mevsiminde tüketilen taze eserler hem daha doğal hem de daha ekonomiktir

Bakalım eylül ayı hasatı bize neler sunuyor.

Meyveler

Eylül ayının en sevilen meyveleri şunlardır:

Ahududu

Tatlı, sulu ve ağır kırmızı renkli ahududu yüksek oranda demir, antioksidanlar, anti kanserojen ellagik asit ve C vitamini sayesinde çok besleyici olmasının yanı sıra hastalıklara karşı da eksiksiz bir besindir.

Hassas bir tada sahip olan bu meyve günün rastgele bir saatinde yenebilir.

Armut

Armutlar da günün her saati atıştırmalık olarak yenebilen, tatlı bir meyvedir. Birçok farklı çeşitte ve yılın farklı vakitlerinde yetişebilen armutlar eylül ayında da hasat edilir. Sulu ve ekseriyetle yumuşak yahut gevrekliğiyle ile sayısız tanımda eksiksiz bir materyal olan bu meyve, şeker, potasyum, lif, C ve B vitaminleri açısından çok zengindir.

Üzüm

Şekerli, beyaz yahut kırmızı üzümler nihayet tadılmaya hazır. Pek çok antioksidan özelliği ile bu tatlı meyve, sonları gevşetmeye yardımcı olan B6 vitamini üzere uyku dostu vitaminler ve genel bir güzellik hali sağlayan ve dolanımı güzelleştiren A ve C vitamini bakımından yüksek içeriği sayesinde tatil dönüşü gerilimine karşı yardımımıza koşuyor.

Eylül ayı boyunca ayrıyeten şunları bulabilirsiniz:

– Badem ve fıstık

– Erik

– Kavun

– Kayısı

– Şeftali

– Böğürtlen

– İncir

– Karpuz

– Limon

Sebzeler

Eylül ayının en sevilen zerzevatları şunlardır:

Fasulye

Pek çok çeşidinden baklagil ailesinin bir bitkisi olan fasulye, çorbalar yahut yemekler için harikadır. Fasulye, güzel bir protein içeriğine sahiptir, lif bakımından zengindir ve bu nedenle tokluk vericidir. Ayrıyeten B vitaminleri ve iyi bir mineral, bilhassa kalsiyum, demir, çinko, bakır, fosfor, potasyum, magnezyum kaynağıdırlar.

Sağlıklı ve çeşitli bir diyet için haftada en az bir defa tüketilmelidirler.

Havuç

Genellikle meyve olarak bilinen havuçlar sebzedir. Genel olarak cilt ve göz sıhhati için gerekli olan harika A vitamini kaynağı olan havuçlar yılın her mevsiminde bulunur, lakin tarladan gelenler çoğunlukla yaz mevsiminin sonunda hasat edilir.

Düşük kalorili içeriğiyle açlığı gidermek için kusursuz bir atıştırmalıktır ve ayrıyeten kolaylıkla sindirilebilirler. Yemeklere de dahil edilebilen havuçlar, birçok tanım için kusursuz bir gereçtir.

Ve yeniden bu ay için zerzevat sepetinize şunları koyabilirsiniz:

– Roka

– Patates

– Pancar

– Kereviz

– Bezelye

– Domates

– Salatalık

– Marul

– Kabak

– Patlıcan

– Taze fasulye

– Turp

– Biberler

Eylül, kış için stok yapmak için hala mevcut olan meyve ve zerzevat çeşitliliğinden yararlanmanız gereken aydır, bu yüzden konut üretimi soslar yahut lezzetli turşular için alışveriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.