Erdoğan’ın avukatlığını yapan Yeşiller Partisi üyesinin kitabı Almanya’da ilgi gördü

Yunus Ülger

Almanya’da her avukatın almayacağı davaları üstlenmekle tanınan Köln’lü avukat Mustafa Kaplan’ın (54) geçen ay yayımlanan “Anwalt der Bösen (Kötülerin Avukatı)” kitabı medyada geniş yankı uyandırdı.

Farklı kesitlerden ağır hatalıların davalarını üstlendiği için Almanya’da tanınan Kaplan’ın kitabının ilgi görmesi de beklenen bir durumdu. Kaplan’ın en çok ilgi gören davaları ortasında 2019’da Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Kassel Valisini öldüren çok sağcı Stefan Ernst’in davası bulunuyor. Bundan evvel de komedyen Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret davasında Erdoğan’ın avukatlığını üstlenmişti. Kaplan, NSU davasında da kurbanların müdahil avukatı olarak yer almıştı.

‘HİÇBİR DAVAYI GERİ ÇEVİRMEMİŞ’

Bu üç davaya bakınca, insanın aklına “Bu avukatın hiç unsurları yok mu?” sorusu geliyor. Kendisi, bu durumda bir çelişki görmüyor, cürmü ne kadar gaddar olursa olsun, her hatalının hukuk devleti temelinde bir savunmayı hak ettiğini söylüyor. Şimdiye kadar da hiçbir davayı geri çevirmemiş.

Bu bağlamda, “Bir çocuk istismarcısını da savunur musunuz?” soruma, “Elbette, her zanlı hukuk devleti temelinde en güzel savunmayı hak eder” karşılığını veriyor. Ayrım epey sıkıntılı da olsa, hata ile zanlı ortasında ayrım yapıyor, “Suçu değil, kişiyi savunuyorum” diyor.

Kendini “Kötülerin Avukatı” olarak nitelemediğini, bu nitelemenin kendisini eleştirenler tarafından yapıldığını söyleyen Kaplan, kitabında yüklü olarak çok sağcı Stefan Ernst davası ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı temsil ettiği davayı anlatıyor.

Çok savlı olarak, “Kitabımın hukuka, adalete, hukuk devletine, söz özgürlüğüne ve çeşitliliğe değerli bir katkı olduğuna eminim” diyor. Kaplan, âlâ ve makûs kavramlarını tarifi sıkıntı kavramlar olarak niteliyor, şahsî olarak bu kavramlara aralıklı durduğunu vurguluyor.

ERDOĞAN’IN AVUKATLIĞINI NASIL ÜSTLENDİ?

Mustafa Kaplan, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlığını üstlenmekle gündeme gelmişti. Anayasa Mahkemesine kadar giden ve Erdoğan’ın kazandığı davada, komedyan Jan Böhmerman bir “şiirle” ağır hakarette bulunmuştu. Kaplan, “Ankara’dan bir telefon geldi, ‘Davayı üstlenir misin?’ diye soruldu, ben de kabul ettim” karşılığını veriyor, davayı nasıl üstlendiği sorumuza. “Bence Böhrmann’ın şiiri, Türk düşmanı, cinsiyetçi ve hakaret içerikliydi. Bunun sanat ve basın özgürlüğü ile katiyetle bir ilgisi yoktu, insan aşağılayıcıydı. O yüzden memnuniyetle kabul ettim” diyor Kaplan. Davayı kazanmış olmasını da kıymetli bir zafer olarak niteliyor.

YEŞİLLER PARTİSİ ÜYESİ

Köln’de avukatlık ofisi olan Mustafa Kaplan, 1968 yılında Antakya’da doğdu, sekiz yaşında Almanya’ya anne ve babasının yanına geldi. Almanya’ya pek istekli gelmeyen Kaplan, birinci yıllarının sıkıntı geçtiğini, birinci gençlik yıllarında mahalle çetesine bile katıldığını söylüyor. “Bu yüzden hapise de düşebilirdim” diyen Kaplan, üniversite yıllarında gazetecilik yapmış, bir tiyatro kümesiyle Almanya’yı dolaşmış, başşehir Bonn iken, Yeşiller federal milletvekili Cem Özdemir’in ofisinde çalışmış. Kaplan, 25 yıldır Yeşiller Partisi üyesi olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.