Emekliye Bunu Sakın Yapmayın! Milyonlarca Emekli Düşük Zam Alacak

En düşük emekli aylığı halen 7 bin 500 lira. En düşük emekli maaşının artırılıp artırılmayacağı da henüz netlik kazanmadı.

17 milyon emekliden 6 milyonunun kök maaş sorunu yaşadığını anlatan Halk Tv programcısı Ekrem Açıkel “Emekliye bunu yapmayın” dedi. Çünkü zam kök maaşa yansıtılınca, kök maaş düşük olduğu için zam oranı da düşüyor.

7.550 TL’nin altında kalan maaşlar Hazine’nin eklediği zamla alt sınıra yükseliyor.
Örnek:
Kök maaş 5 bin TLYüzde 40 zam yapıldığında 2 bin tl’ye denk geliyor
Toplam aylık 5 bin TL’ye çıkıyor
Zam kök maaşa yansıtılınca, kök maaş düşük olduğu için zam oranı da düşüyor.

17 milyon emeklinin aldığı emekli maaşının üstüne çeşitli ödemeler olduğuna dikkat çeken Açıkel, 7 bin 500 TL’nin altında kalan maaşlara dikkat çekti “6 milyon insan bu durumda. Seyyanen zam yapın” dedi.
Açıkel kök maaşa yansıtılan zammın hiçbir işe yaramayacağına dikkat çekti.

EMEKLİYE KÖTÜ HABERİ VERDİ

Sosyal Politikalar Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik de Tele 1’de katıldığı de emeklilere yapılacak olan zam ve en düşük emekli maaşı hakkındaki değerlendirmelerini aktardı.

TÜİK tarafından 3 Ocak’ta yüzde 64,77 olarak açıklanan 2023 yılı enflasyon rakamıyla memur ve emeklilerin maaş artış oranı da netleşmişti. Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25’lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57’de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı.
En düşük emekli aylığı da halen 7 bin 500 lira. En düşük emekli maaşının artırılıp artırılmayacağı da henüz netlik kazanmadı.

TELE1’de konuşan Sosyal Politikalar Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik en düşük emekli aylığı hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Aziz Çelik kök aylıkları 7 bin 500 liranın altında kalan emeklilerin en düşük emekli aylığının yükseltilmemesi durumunda emekli maaşlarında bir artışın olamayacağını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir