Economist’in “Erdoğan gitmeli” kapağına Türk büyükelçiden tepki: “Küstahlık”

Uğurcan Yardımoğlu

İngiltere merkezli haftalık The Economist dergisi geçen haftaki kapağında 14 Mayıs seçimlerine yer vererek bunun “2023’ün en önemli seçimi” olduğunu yazmıştı. Derginin kapağında Türk bayrağının yanı sıra “Erdoğan gitmeli”, “Demokrasiyi kurtarın” ve “Oy verin!” ifadelerinin birer çıkartma üzerinde yer aldığı bir görsel de kullanılmıştı. Derginin tartışma yaratan bu sayısına tepkiler geldi.

Derginin yarın yayınlanacak olan sayısında Türkiye’nin İngiltere nezdindeki büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın bir mektubu yer aldı. Odatv’nin ulaştığı bu mektupta Ertaş, Economist’in geçen sayısının kapağına tepki göstererek derginin bu tavrıyla kendisini şaşırtmadığını söyledi.

Büyükelçi Osman Koray Ertaş

Türkiye’nin hükümetlerin halkın oylarıyla göreve geldiği özgür ve adil seçimlerin yapıldığı ‘köklü bir geleneğe’ sahip demokratik bir ülke olduğunu vurgulayan Ertaş “Türk halkına uzaktan ne yapmaları ‘gerektiği’ konusunda ders vermeye kalkışmak en hafif tabiriyle küstahlıktır” diye yazdı.

Derginin 13 Mayıs’ta yayınlanacak sayısının kapağı

Ertaş’ın mektubu şöyle:

“Türkiye’deki seçimler

The Economist, Türk seçmenlere nasıl davranmaları gerektiğini anlatmaya yönelik yanlış yönlendirilmiş girişiminde bizi şaşırtmadı (“Bu yılın en önemli seçimi”, 6 Mayıs). Türkiye, hükümetlerin halkın oylarıyla göreve geldiği, özgür ve adil seçimlerin yapıldığı köklü bir geleneğe sahip demokratik bir ülkedir.

Halkın demokratik tercihini küçümsemeye ve karalamaya çalışmak ve onlara uzaktan ne yapmaları ‘gerektiği’ konusunda ders vermeye kalkışmak en hafif tabirle küstahlıktır.

Her ne kadar haberinizde Türkiye’nin on yıllardır küresel ve bölgesel güvenlik ve refaha yaptığı katkılar göz ardı edilmiş olsa da ülkem istikrarsız bir bölgede barış sağlayıcı olmaya devam edecektir. Bunu tarihimize ve halkımıza karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Osman Koray Ertaş

Türk Büyükelçi

Londra”

Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın mektubunun yer aldığı sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir