Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Şangay tepesinde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Tepesi’ne katılıyor.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

Teşkilata üyeliğe yeni kabul edilen komşumuz İran’ı tebrik ediyorum. Türkiye müstesna bir pozisyona sahiptir. Asya ile işbirliğimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz. Burası Asya’ya açılan kapılardan biri haline geldi. Müşterek uğraşlarımızla işbirliğimizi çok daha üst çıkaracağımıza inanıyorum. 

İmkanlarla birlikte sıkıntıların da büyüdüğü bir çağda yaşıyoruz. Ekonomik sakinlik, tedarik zincirlerindeki aksamalar üzere problemlerle karşı karşıyayız. Bu devirde daha çok birlik olunması gerekirken kimi ülkeler duvarlarını yükseltmeyi tercih etmiştir. Böylelikle mazlumların sesi daha duyulmaz hale geldi. 

En acı örneği corona virüs salgınında yaşandı. Milletlerarası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler düzgün bir imtiham veremedi. Biz ise Türkiye olarak 161 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa yardım sağladık. Yerli aşımız TURKOVAC’ı muhtaçlık sahiplerine sunduk. 4 milyondan fazla yerinden edilmiş beşere mesken sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. Dünyanın en cömert ülkesi olma unvanını taşıyoruz. 

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona ermesi için uğraş ediyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere en çok muhtaçlık duyanlara ulaştırılması için samimi bir uğraş harcıyoruz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.