Çocuklarda grip vakaları arttı, tedavi için ilaç bulunamıyor

Çocuklarda grip vakaları arttı, tedavi için ilaç bulunamıyor

Döviz kurunda yaşanan artış ilaç fiyatlarını yüzde 35 artırdı. Şubat ayında yeni zam beklentisi var. Pahalılık eczaneleri ilaç satamaz hale getirdi. Sıkıntıyı ise tedavi olmak isteyen vatandaş çekiyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, “Özellikle çocuk ilaçlarında ciddi sorun var. Varsa muadilini veriyoruz ama bazılarının muadili bile yok.” dedi.

BİNE YAKIN İLAÇTA TEMİN SORUNU VAR

Başkan Şeker Pınar Özcan, bine yakın ilaçta temin sorunu yaşandığının altını çizdi. “Daha önce böyle bir kriz yaşamamıştık” diyen Özcan, “Özellikle çocuk ilaçlarında ciddi sorun var. Çocuklar arasında şu an grip vakaları çok fazla. Grip ilaçlarına şimdi daha fazla ihtiyaç var çocuklar için ancak bulunamıyor. Hastane eczane eczane dolaşıp ilaç arıyor. Aradıkları ilacın muadili varsa onla tamamlıyoruz ama bazılarının muadili bile yok.” dedi.

BÖYLE BİR KRİZ İLK DEFA GÖRÜYORUM

Birgün’ün aktardığına göre eczacı Buğra Üstündağ ise eczanelerin durumunu ‘çok kötü’ olarak tanımlıyor. Üstündağ, “Her çeşit ilaçta ciddi bir sorun yaşıyoruz. Hastalar eczane eczane dolaştığı için nöbetlerde ciddi yığılma olur. Sabit kur politikası izlendiği için aslında her sene buna benzer durumlar yaşıyoruz ama bu sene kur çok yükseldi ve neredeyse bütün grup ilaçlar yok çekmeye başladı.” dedi.

Üstündağ, “Bu denli kriz ilk defa görüyorum. Bunun çözümünü ise kamulaştırmada görüyorum. 20 yıllık sağlıkta dönüşüm politikasının son çıktısı bu kriz oldu. Sağlık kâr zarar gözetilerek sağlanacak bir hizmet değil. İnsanlarımız kâr hırslı ilaç firmaları ile basiretsiz yöneticiler arasında ilaca erişemiyor.” dedi.

DOMUZ GRİBİ ÇOK YAYGIN

Öte yandan eczanelerde çocuk ilaçları bulunamazken uzmanlar artan grip vakalarına karşı çocukların korunması konusunda uyarıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Aydın “Koronavirüsün yanı sıra domuz gribi olarak bilinen influenza çok yaygın. Sömestr tatilinde çocuklarınızı kalabalık ortamlardan uzak tutun” diye uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.