Bugün Çağlayan Adliyesi’ne gelerek teslim olan Barış Pehlivan tahliye oldu

Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner’in ismini kodlayarak yazdığı bir yazısından dolayı 30 Mart 2023’te açılan bir davanın denetimli serbestliğini bozması gerekçesiyle kısa süreli olarak açık cezaevine gireceğini açıklayan Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, teslim olmasının ardından birkaç saat içinde tahliye edildi.

Hakkında verilen karara ilişkin Gerçek Gündem’e değerlendirmede bulunan Pehlivan, bu kararın perde arkasında gazeteci Barış Terkoğlu ile yazdıkları ‘’SS” kitabının olduğunu söyleyerek, şunları söyledi:

“Ben denetimli serbestlikle birlikte tahliye olmuştum. O denetimli serbestlik şartlarından birisi hakkımda bir dava açılırsa, tekrar açık cezaevine girme tehdidiydi. Ama bu yargının takdirine bağlıydı. O denetimli serbestlik çıktıktan sonra hakkımda 6 tane dava açıldı. Yargı hiçbirini dikkate almadı. Ama ne zaman ki biz SS kitabını yazdık, yedinci dava dikkate alındı ve benim açık cezaevine girme kararım verildi.

Burada benim birkaç saatliğine cezaevine girmem yazdığım Cumhuriyet gazetesinin tarihi dikkate alındığında pek önemli değil. Ama olayın aslında beni de aşan bir ölçüsü var. Türkiye’de eğer iktidar değişmezse, maalesef gazetecileri, çok fazlasıyla baskıcı, çok fazlasıyla zor günler bekliyor. Benim girmem sadece bir sembol.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir