Bilin bakalım bu manşette ne eksik: Herkeste var, Hürriyet’te yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in getirilmesinin ardından Merkez Bankası’na da Hafize Gaye Erkan atandı. Özgeçmişinden, ‘başarıları’ndan yola çıkarak ‘müthiş Türk kızı’ olarak sunulan Erkan hakkında göreve geleceğinin gündeme gelmesiyle başlayan tartışmalar, atanmasının ardından artarak devam etti.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Hafize Gaye Erkan’ın yöneticilik yaptığı First Republic Bank’in iflas ettiğini ve yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JP Morgan Chase’e satılacağını açıklamıştı.

Hürriyet’in ABD muhabiri Razi Canikligil, Türkiye Cumhuriet Merkez Bankası’nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’deki First Republic Bank’ın CEO’su olduğu döneme ilişkin mahkemeye verilen şikayet dilekçesini paylaştı. Ancak Hürriyet gazetesinin bugünkü manşetinde Canikligil’in paylaştığı bilgi ve belgelere yer verilmedi. Gazete, “Merkeze Gaye Başkan” başlığıyla yeni Merkez Bankası başkanı hakkında olumlu bir haberi manşete taşıması ve haberde Canikligil’in belgelerini kullanmaması dikkat çekti.

Hürriyet’in 10.06.2023 tarihli manşeti

HAKKINDA TOPLU DAVA AÇILAN MÜTHİŞ ‘TÜRK KIZI’

Razi Canikligil’in paylaşımı şu şekildeydi:

“Hafize Gaye Erkan hakkında First Republic Bank co-CEO’su olduğu döneme ait davanın dilekçesi 24 Nisan 2023’de verilmiş. Merkez Bankası yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi olduğu çöken First Republic Bank’ın müşterileri tarafından bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla toplu dava açıldı.”

Razi Canikligil’in paylaştığı belgeleri Odatv yayınlamıştı.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/abd-den-geldi-turkiye-yi-ikiye-boldu-kim-ne-tepki-verdi-39193416

“23 MERKEZ BANKASINI DA KADINLAR YÖNETİYOR”

Hafize Gaye Erkan’la ilgili belgeler bir çok yayın organında yer bulurken, Akit’in Erkan övgüsü dikkat çekti. Yayınlarında kadın fotoğraflarını ‘sansürleme’yi tercih eden Akit, dünyanın 23 merkez bankasının başında kadın olduğunu vurguladı.

“AKBABALARA TESLİM OLMAYIN”

Aydınlık gazetesi ise Erkan’ı kıyasıya eleştirdi. “Tefecilere atama yetmedi, faiz ve kur şantajı başladı” manşetiyle çıkan gazete, haberinde Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Merill Lynch’te çalıştığı Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın ise Goldman Sachs kökenli olduğu vurgulandı. Erkan ve Şimşek’in ‘faiz lobisi’nde piştiklerini açıklayan gazete iki ismin de yönettiği kurumların battığının altını çizdi.

Aydınlık haberinde, “Akbabalara teslim olmayın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx