Avokadoya talep arttı, üretim alanı genişledi

Yaş zerzevat, meyve üretiminde kelam sahibi olan Antalya’da eser çeşitliliği her geçen yıl artıyor. Mangodan ananasa, papayadan kamkata, ejder meyvesinden passifloraya kadar 30’un üzerinde tropikal meyvenin de yetiştirildiği kentte, avokado üretimi son yıllarda önemli ölçüde artış gösterdi.

Üretim artışında hem avokadonun ekonomik getirisinin yüksek oluşu hem de talepteki artış belirleyici oldu. Türkiye’nin 9 bin ton olan avokado üretiminin 7 bin tonu Antalya’da yapılıyor.

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, Türkiye’de avokado yetiştiriciliğine birinci olarak Alanya, Gazipaşa ve Anamur bölgesinde başlandığını söyledi.

Son yıllarda avokado tüketiminin gerek Türkiye’de gerekse dünyada arttığını lisana getiren Karaca, Antalya’daki üretim alanının da 21 bin dekara çıktığını söz etti.

Çiftçilerin üretim planı yaparken katma kıymeti yüksek ve daha fazla tercih edilecek eserlere yöneldiklerini belirten Karaca, “Kentte son 5 yılda avokado üretimi 3 kattan fazla arttı. Meyve vermeyen bahçelerde çok fazla avokado fidanı toprakla buluştu. Önümüzdeki yıllarda da üretimin artacağını gözlemlemekteyiz.” dedi.

Karaca, avokadonun diyet listelerine girdiğini, bunun da esere talebin artmasında tesirli olduğunu söyledi.

Avokadonun açık alanda yetiştiğini fakat kimi yerlerde örtü altında da üretime başlandığını anlatan Karaca, seralardaki üretimde de verimli sonuçlar alındığını lisana getirdi.

Türkiye’de en fazla avokado üretiminin Antalya’da yapıldığına işaret eden Karaca, şöyle konuştu:

“Şu anda 2 bin 100 çiftçimiz ekonomik manada avokado üretimi yapıyor. Ülkemizde yaklaşık 9 bin ton avokado üretimi var ve bunun 7 bin tonu Antalya’da yetiştiriliyor. İhracatı da yapılıyor ancak birebir vakitte ithalatı da yapılan bir meyve. Bu açıdan önceliğimiz kendi gereksinimimizi karşılamak. İhracatı az olsa da önümüzdeki yıllarda üretimin süratle artmasıyla avokado kıymetli bir ihracat eserimiz olacak.”

AVOKADO DONDURMASI COĞRAFİK İŞARET OLARAK TESCİL ETTİRİLECEK

Batı Akdeniz Ziraî Araştırma Enstitüsü Üretme ve İşletme Kısım Lideri Dr. Süleyman Bayram da avokadonun ticari bedelinin daha da artacağını söyledi.

Yaklaşık 7-8 yıl sonra Türkiye’de avokado üretiminin 30 bin tonlara ulaşabileceğini söz eden Bayram, “Avokado ekonomik pahası yüksek bir eser. Üretim noktasında Akdeniz bölgesinde domates ve biberden sonra avokado üçüncü sıraya yerleşebilir. Şayet avokado önemli manada yayılırsa hoş paralar kazanılacaktır.” dedi.

Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin kurucusu Tahir Kısaarslan da avokadoda alternatif tüketim üzerine çalışmalar yaptıklarını, bunlardan birinin de dondurma olduğunu belirtti.

Avokado dondurmasının tüketiciler tarafından beğenildiğini lisana getiren Kısaarslan, dondurmayı coğrafik işaret olarak tescil ettirmek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Kısaarslan, avokadonun sıvı yağ, şampuan ve krem üretiminde kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak, çekirdeğini de iktisada kazandırmak istediklerini kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.