6’lı masanın altıncı buluşmasında gündem ağır biçimde hissedilen ekonomik kriz oldu

Güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir ortaya gelen altı muhalefet başkanının son buluşmasında “sistem değişikliği” ve “ekonomi” en değerli gündem hususları oldu. 

6’lı masadaki önderlerin altıncı buluşması, evvelki gün yapıldı. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi önderi Ali Babacan, Gelecek Partisi önderi Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu, GÜZEL Parti başkanı Meral Akşener’in mesken sahipliğinde bir ortaya geldi. 

‘NEDEN BAŞKANLIK’

Edinilen bilgiye nazaran, cumhurbaşkanlığı adaylığı için “Seçim takvimi muhakkak olunca açıklanacak” görüşünü yineleyen başkanlar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Cumhurbaşkanlığı adaylığından çok daha değerli olan bahis güçlendirilmiş parlamenter sistemdir. Türkiye bu türlü berbat bir idaresi hak etmiyor. Nüfusun yarısı derin bir yoksullukla karşı karşıya ve toplumun en kıymetli gündemi iktisat. Minimum fiyatla milyonlar çalışıyor; emeklilerin, esnafın, emekçilerin geçim kasveti var. Gelir dağılımında adaletsizlik var. Bu problemlerin kaynağı da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Bu nedenle sistem değişirse iktisat de düzelir.” 

Toplantıda, “Cumhurbaşkanı adaylığı için bir ismin konuşulmadığı” aktarılırken yapılan açıklamada başkanlar aday için “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır” tanımını yaptı.

RAPOR SUNACAKLAR

6’lı masanın bundan sonraki süreçte parti kurmaylarınca oluşturulan Anayasal ve Yasal Islahatlar Kurulu ile Göç Komisyonu’nun çalışmalarına odaklanacağı da kaydedildi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem temelinde anayasa değişikliği, Siyasi Partiler Yasası, Siyasi Ahlak Yasası üzere hususlarda çalışan Anayasal ve Yasal Islahatlar Komisyonu’nun önümüzdeki günlerde başkanlara bir orta rapor sunacağı belirtilirken, Göç Komisyonu’nun da perşembe günü ikinci toplantısını gerçekleştireceği öğrenildi. 

MADIMAK VURGUSU

Liderlerin buluşmasının akabinde ortak imzayla yayımladığı bildiride, 2 Temmuz 1993’teki Madımak katliamı anıldı. Bildiride hususa ait “Bu vesileyle, bundan tam 29 yıl evvel Madımak ve Başbağlar’da yitirdiğimiz vatandaşlarımızı bir defa daha hürmet ve rahmetle anıyor, yaşananlardan ders çıkararak birçok acı deneyimleri yaşamamıza sebep olmuş bu siyaset anlayışını ve bu nefret lisanını reddettiğimizi ve memleketimizde toplumsal barışı kesinlikle tesis edeceğimizi bir sefer daha ilan ediyoruz” tabirlerine yer verildi. 

‘HEDEFSİZLİĞİN ÖRNEĞİ’

Bildiride NATO tepesine ait de şunlar kaydedildi: “Türk dış siyasetinde ferdî tercihlere bağlı olarak yaşanan savrulma ve hedefsizliğin son örneği, Madrid Zirvesi’nde görülmüştür. Türkiye’nin haklı taleplerini somut teminatlara bağlamayan üçlü mutabakat metni, bir iç siyaset materyali olarak kullanılması dışında rastgele bir paha taşımamaktadır. Dış politikayı şahsi menfaatlere nazaran değil, ulusal menfaatlere nazaran yöneteceğiz. Türkiye’yi prestiji sarsılan değil kelamı dinlenen, saygın ve bölgesinin en güçlü ülkesi yapacağız.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.