5 çeteden fazlası var: 11 firmaya ‘davet usulü’yle ihale!

İktidarın 11 şirketle kurduğu ihale bağı, “istisnaların” artık “sıradan” hale geldiğini, ortaya koydu.

CHP çalışmasında, “Beşli çete” olarak isimlendirilen kümelerin sayısının da aslında çok daha fazla olduğu vurgulandı.

TBMM Kamu İktisadi Komitesi (KİT) Üyesi, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AKP iktidarına yakın şirketlerin açık ihale prosedürüyle pazarlık yaparak projeleri almak yerine, istisnalardan yararlanarak “davet edildikleri” ihaleleri aldıklarını vurguladı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine nazaran, AKP devrinde büyüyen şirketlerin kazandığı 444 ihaleyi inceleyen Yavuzyılmaz, bu şirketlerin İhale Mevzuatı’ndaki istisna yollardan sıklıkla yararlandığını vurguladı.

Son 17 yıllık ihale süreçlerini ve projeleri inceleyen Deniz Yavuzyılmaz, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Grup, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat, Rönesans şirketleri hakkında şu tespitlerde bulundu:

AKP devrinde 2005 -2022 yılları ortasında yap – işlet – devret projeleri haricinde yapılan ihaleleri en fazla alan 11 şirketin, bu ihalelerin ne kadarını açık ihaleyle aldığını, ne kadarını pazarlık yoluyla, ne kadarına da muhakkak isteklilerin davet edildiği, o da pazarlık metoduna misal bir metot, ihaleyle aldığını tespit ettim. Firmalar, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Küme, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat, Rönesans. Toplam ihale sayısı 444. Bu ihalelerin yalnızca yüzde 19’unu açık ihaleyle almışlar.

Belirli isteklilerin davet adabı katılabildiği, herkesin bulunamadığı, pazarlık adabının uygulandığı ihale oranı ise yüzde 81. Bu 11 firma için istisna olması gereken bir ihale tarzı, artık genel olarak uygulanıyor ve burada devasa bir kamu ziyanı oluşuyor. Bunun hesabını sormak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.